Středa 30. září 2020svátek má Jeroným, Ráchel 15 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Tisíce lidí nejspíš přijdou o dovolenou, Sunny Days už je nesmí přepravit

Sunny Days | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sunny Days | foto: ČTK

PRAHA Společnost Sunny Days ukončila dohady o tom, zda může bez pojištění proti úpadku vypravovat zájezdy. Podle živnostenského úřadu si sama zrušila koncesi na provoz cestovní kanceláře a změnila se na cestovní agenturu.

Jak uvedl mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Martin Ayrer, Sunny Days od této chvíle nemůže vypravit žádný vlastní zájezd. Pojištění proti úpadku vypršelo kanceláři v neděli.

"V tomto momentě nemůžou vypravit zájezd, protože jsou agenturou," uvedl Ayrer. Další zájezd je plánován na neděli, podle Ayrera však nemůže odletět, pokud si jej nepřebere jiná cestovní kancelář. S tím by ale museli souhlasit klienti, neboť by šlo o změnu cestovní smlouvy. Další možností je vrácení peněz klientům.

Podle mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura, Sunny Days má k dnešnímu dni prodáno zhruba 150 zájezdů, z toho v neděli má odlétat asi 30 lidí.

Možná se pojistí v zahraničí
Cestovní kancelář Sunny Days byla pojištěna proti úpadku u pojišťovny Generali do neděle, na letošní rok však pojišťovna smlouvu neprodloužila.

MMR proto požádalo živnostenský úřad o odebrání koncese, řízení přitom trvalo jen krátce. "Velmi stručně řečeno - nemáme co odebrat, zrušili si ji sami," sdělil dnes ČTK mluvčí městské části Praha 5 Radovan Myslík. Vedení Sunny Days se podle vlastních vyjádření snaží sehnat pojištění v zahraničí, tuzemské ústavy se s kanceláří nedohodly.

Sunny Days v oficiálním prohlášení obvinila pojišťovnu Generali, že informováním médií o neprodlouženém pojištění porušila zásadu mlčenlivosti, kterou údajně podle zákona byla povinna dodržet. "(Zástupce Generali) komentoval nevhodně, mnohdy i nepravdivě hospodářskou situaci naší společnosti a snažil se tak přesvědčit veřejnost, že naše společnost nebude nikým a nikdy pojištěna proti rizikům," uvedla Sunny Days.

Likvidace na objednávku?
Podle firmy šlo o "jednoznačný pokus o likvidaci na objednávku a další pokus odstranit nás z trhu na základě odchylek v zákoně a jeho nedokonalosti ve spojení s využitím médií jako šiřitele poškozujících informací a spolknout tak pohodlně desetitisíce našich spokojených klientů".

Společnost chce na postup pojišťovny rovněž upozornit Českou národní banku a dát podnět Úřadu pro hospodářskou soutěž kvůli případnému podezření z nepovoleného jednání. V případě závažnějších následků chce firma rovněž vyvolat jednání s ministerstvem financí "ohledně porušení dohody o ochraně investic, s ohledem na státní příslušnost vlastníků naší společnosti s následnou arbitráží proti České republice," napsala Sunny Days.

V tiskové zprávě společnost dodala, že je "v dobré finanční kondici a dostojí svým závazkům z cestovních smluv, jakož i všem ostatním svým závazkům."

Pastrňák i Kvitová. Sportovní hvězdy skupují v Praze luxusní nemovitosti

David Pastrňák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Rezidence na Smíchově, byty v Karlíně nebo na Vinohradech. To je jen malý výčet nemovitostí, které vlastní české...

Doba prsatá. Odhalená ňadra jako důkaz měnícího se světa kolem nás

Na ženská ňadra je možné nahlížet z mnoha úhlů pohledu, biologického,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Až se teď v létě vydáte k vodě, rozhlédněte se kolem sebe. Jedním z dokladů změn světa kolem nás jsou proměny vzhledu...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!