11. listopadu 2018 12:30, aktualizováno  14:13 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Tisíce lidí přihlížely otevření první lahve svatomartinského vína

Tradičnímu koštu Svatomartinského vína 11. listopadu 2018 v Brně předcházelo... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tradičnímu koštu Svatomartinského vína 11. listopadu 2018 v Brně předcházelo... | foto: ČTK

Brno Tisíce lidí na zaplněném náměstí Svobody v nědeli v 11:00 přihlížely slavnostnímu otevření první letošní lahve vína opatřené známkou Svatomartinské. Tradiční košt pořádaný vinařskými organizacemi začal ale ještě o půl hodiny dříve žehnáním vína na brněnském Petrově.

Průvod vedený hercem Martinem Slámou v roli svatého Martina na příslovečném bílém koni se pak vydal na náměstí Svobody, kde se košt až do večera odehrává.

Scénář svatomartinského koštu, který každoročně pořádá Vinařský fond, je v posledních letech neměnný. „Zkoušeli jsme udělat i variaci, kdy se víno žehnalo přímo na náměstí na pódiu, ale lidé nám pak psali, že čekali na Petrově a byli zklamaní. Řada lidí ocení, když je průběh tradiční a když vědí předem, co se stane,“ konstatoval ředitel Vinařského fondu Jaroslav Machovec.

Poprvé Vinařský fond svatomartinský košt uspořádal v roce 2005, kdy se o známku Svatomartinské přihlásilo jen několik desítek vinařstí a prodaly se stovky lahví tohoto vína. V posledních čtyřech letech se počet lahví Svatomartinského drží okolo 2,2 až 2,3 milionu lahví.

„Myslím, že to zdaleka není maximum, kterého lze dosáhnout. Prodejnost mladých vín je totiž mnohem vyšší, každý rok jdou na trh nejspíš tisíce lahví, které sice nemají naši značku, ale využívají vlny zájmu o mladá vína, kterou Svatomartinské vyvolalo,“ dodal Machovec.

Tradičnímu koštu Svatomartinského vína 11. listopadu 2018 v Brně předchází...
Tradičnímu koštu Svatomartinského vína 11. listopadu 2018 v Brně předcházelo...

Na trhu je letos podle údajů Vinařského fondu 2,2 milionu lahví od 110 vinařských firem se známkou Svatomartinské. Letošní mladá vína jsou zralejší než ta v předchozích letech. Přispělo k tomu počasí, díky němuž začalo vinobraní mnohde až o měsíc dřív. Vína tak mohla delší dobu zrát.

„Všechna letošní vína odrůd Müller Thurgau, Muškát moravský a Veltlínské červené rané vykazují vysokou kvalitu. Jsou příjemně ovocná, s tóny po broskvích, banánech, s decentní kyselinkou. Vína působí vyzráleji, s mnohdy medovým podtónem oproti minulým ročníkům,“ zhodnotil letošní ročník Marek Babisz, hlavní sommelier Národního vinařského centra, který se podílel na hodnocení uchazečů o známku.

Nejvíce svatomartinských vín na trhu bude jako tradičně bílých, a to 174 druhů, nejhojněji je zastoupena odrůda Müller Thurgau. Růžových a klaretů bude v nabídce 114 druhů a 99 druhů červených vín.

Ochranná známka Svatomartinské byla registrována v roce 1995 a od roku 2005 je jejím vlastníkem Vinařský fond. Ten v letošním roce již počtrnácté organizuje propagaci těchto vín pod jednotným logem.

ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Nepořádek, drogy, prostituce. Na jihu Čech je 38 vyloučených lokalit

Ve Větřní na Českokrumlovsku je několik sociálně vyloučených lokalit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vážné sociální problémy se týkají téměř čtyř desítek míst v Jihočeském kraji. Většinou v nich žijí dlouhodobě...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...