25. dubna 2010 12:50 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Tisíce nových bytů v Česku zejí prázdnotou. Kupce shánějí marně

Nové byty - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nové byty - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Prodeje nových bytů v Česku stále váznou. Doby, kdy developerské firmy prodávaly byty ještě před dokončením, jsou už dávno pryč. V některých regionech je až třetina novostaveb stále bez kupce, v celé republice jde řádově o tisíce bytů. V určitých projektech může trvat až roky, než nové byty najdou svého majitele. Vyplývá to ze zjištění ČTK mezi realitními firmami v krajích.

"Podle našich kvalifikovaných odhadů je v Praze v současné době celkem asi 3000 neprodaných bytů v již dokončených projektech a kolem 800 až 1000 bytů v projektech, které se nyní staví a jsou před dokončením," upřesňuje analytik poradenské společnosti King Sturge Ondřej Novotný.

Developerská společnost Ekospol zveřejnila výsledky své analýzy, podle které je v hlavním městě prázdných přes 2300 bytů. Firma vycházela z rozboru ceníků pražských developerských projektů s 50 a více byty. Podle analytika King Sturge ale podíl neprodaných bytů na jejich celkovém počtu nelze přesně určit, protože není možné definovat základnu, která tvoří 100 procent.

"Mimo Brno je situace velmi složitá a v některých dokončených projektech je až 30 procent neprodaných bytů, v Brně to bude do deseti procent," řekl ČTK k situaci na jižní Moravě Marcel Prát ze společnosti Across Reality. Kolem třetiny prázdných bytů je v některých projektech v novostavbách také na Vysočině, ve Zlínském kraji je to kolem 20 procent.

Krásné nové byty
Jasněji není ani v názorech na úroveň současné poptávky. Zatímco podle některých názorů poptávka poroste, protože lidé si budou raději vybírat již stojící byty před bydlením pouze na "papíře", generální ředitel Ekospolu Evžen Korec si myslí něco jiného.

"Při pohledu na ceníky dokončených bytů totiž zájemci rychle ztratí zájem," uvedl šéf firmy. Řada developerů si podle něj jednoduše nemůže dovolit zlevňovat, protože úvěrové financování těchto projektů a určení cen stavebních prací probíhalo v době realitního boomu. "Přistupují tak pouze ke kosmetickým úpravám cen v řádu několika jednotek procent, což rozhodně nereflektuje současnou tržní situaci," dodal Korec.

Analytik King Sturge se ale domnívá, že počet postavených bytů sice bude nadále klesat, stejně tak se ale pravděpodobně sníží i počet neprodaných bytů. "O hloubce poklesu je možné pouze spekulovat, každopádně se domníváme, že tempo poklesu by mělo byt u neprodaných jednotek rychlejší v návaznosti na postupně se oživující poptávku," soudí Novotný.

Ceny dále klesají
Nabídkové ceny bytů v Praze se podle Českého statistického úřadu v prvním čtvrtletí ve srovnání s předchozím obdobím snížily o 0,7 procenta. "V Praze je díky snižujícímu se tempu poklesu nabídkových cen asi nejlépe patrné oživování a postupná stabilizace rezidenčního trhu," uvedl Novotný.

Odborníci ale současně uvádí, že nabídkové ceny se liší od konečných cen, které kupující skutečně zaplatí. V případě realizovaných cen mají však statistici nejnovější údaje z druhého čtvrtletí 2009, kdy ceny klesly o 6,3 procenta.

ČTK, Lidovky.cz