Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Tisíce zemědělců ve středu vyjdou do pražských ulic, mohou zablokovat dopravu

Ekonomika

  12:07
PRAHA - Středeční demonstrace zemědělců začne v 11:00 na Hradčanském náměstí v Praze. Protestující farmáři, jichž by mělo být 3000 až 4000, následně půjdou průvodem na Malostranské náměstí, které je poblíž budov Poslanecké sněmovny. Tam nespokojení rolníci předají své požadavky poslancům, kteří budou tou dobou jednat o státním rozpočtu pro příští rok.

Podobně jako čeští zemědělci prostovali i ti belgičtí v Bruselu foto: AFP

Farmáři požadují navýšení plánované částky pro zemědělství alespoň o 1,5 miliardy korun. Protest by podle odhadů měl skončit ve 13:00.

Čeští zemědělci mají v příštím roce na přímých platbách, jejich nejvýznamnějších dotacích, z unijních prostředků získat více než 17 miliard korun. Dalších až 7,8 miliardy Kč jim podle údajů ministerstva zemědělství může dorovnat stát z národního rozpočtu, což v minulých letech také téměř stoprocentně činil. Dle odhadů agrárníků je částka na dorovnání plateb nižší, hovoří o sedmi miliardách korun.

Úsporný státní rozpočet pro příští rok však zatím počítá pouze s 1,5 miliardou, další dvě miliardy je prý MZe schopné najít v rámci resortu.

Snížení dotací by podle farmářů prohloubilo rozdíly mezi nimi a jejich kolegy ze starých členských zemí EU, ke kterým je unijní rozpočet výrazně štědřejší.

"Nejdeme na hranu, jsme realisti, známe problémy ve veřejných rozpočtech," uvedl předseda Agrární komory Jan Veleba, podle nějž je však navýšení rozpočtu oboru o 1,5 miliardy korun minimem, na které jsou zemědělci ochotni přistoupit. Další až čtyři miliardy je podle něj možno najít ve stávajícím rozpočtu ministerstva zemědělství.

V případě, že se dav demonstrantů ve středu na Malostranské náměstí nevejde, nevyloučil Veleba jeho rozptýlení i do přilehlých ulic, i před budovu sněmovny. "V žádném případě tam nebudeme nikoho ohrožovat, nic takového. Budeme se snažit nezavdat příčinu konfliktu s bezpečnostními složkami," poznamenal. Zástupci demonstrantů před sněmovnou předají předsedovi rozpočtového výboru Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) deklaraci se svými požadavky.

Druhý cíl demonstrace je poukázat na stav českého zemědělství. "Náš názor je, že jsme na počátku jeho úpadku," podotkl Veleba. Dokladem jeho tvrzení jsou prý například čísla Českého statistického úřadu za 3. čtvrtletí. Podle nich meziročně vzrostly dovozy hovězího masa do země o 13 procent, vepřového o 19 procent a drůbežího o 22 procent.

Podle údajů Zemědělského svazu v důsledku prudkého poklesu cen zemědělských komodit letos tržby v oboru zřejmě klesnou až o čtvrtinu na 65 miliard Kč a farmáři zřejmě poprvé od vstupu země do Evropské unie vykážou v hospodaření ztrátu. Příští rok prý může být pro farmáře ještě komplikovanější.

Česko stejně jako ostatní země, které vstoupily do EU v květnu 2004, pobírá na přímých platbách stále méně peněz než 15 starých členských států. Úroveň přímých plateb by letos v Česku měla dosáhnout 60 procent úrovně starých členských zemí a stoupat o deset procent i v následujících letech tak, aby v roce 2013 došlo k jejich srovnání.

Aby rozdíl v dotacích nebyl tak veliký, mohou jej vlády nových členských států svým farmářům do té doby dorovnat ze svých národních rozpočtů. Podle údajů Agrární komory však i za plného dorovnání přímých plateb by byla výše veškerých podpor českých zemědělců výrazně nižší než ve starých členských zemích. Česká republika by pak dosáhla například 64,5 procenta úrovně Německa a 48 procent úrovně Rakouska.

Autor: