Úterý 14. července 2020svátek má Karolína 25 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Tisk k summitu: panuje kocovina, bouře neutichla

Angela Merkelová na summitu EU | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Angela Merkelová na summitu EU | foto: ČTK

PRAHA Až překvapivou rozhodnost prokázali na nočním summitu EU vrcholní představitelé zemí eurozóny. Zároveň však ještě přijatá řešení zřejmě nebudou stačit na trvalé vyřešení finanční krize.

Takové je dnes převažující hodnocení zasedání Evropské rady, která rozhodla o výrazném zvýšení efektivity záchranného fondu EFSF a na odpisech přibližně poloviny řeckých dluhů při současné rekapitalizaci evropských bank.

JAK DOPADL SUMMIT?

Zatímco podle francouzských nebo švýcarských deníků se osvědčila demokratičnost rozhodovacího procesu, například pro španělský deník El País jsou výsledky evropského summitu především zklamáním.

Konzervativní dánský list Berlingske Tidende oceňuje, že EU prokázala rozhodnost. "Špičky EU nočním pomocným balíčkem ukázaly, že jsou schopné přijímat obtížné a dalekosáhlé závěry," komentuje list. Obnovení důvěry evropských trhů však podle něj ještě bude vyžadovat mnoho práce.

Summit EU (Petr Nečas, Angela Merkelová a Nicolas Sarkozy)

"Panuje kocovina. Prostředek proti ní spočívá v rozvinutí takové spolupráce, která je dostatečně těsná na to, aby Evropě zajistila místo mezi vůdčími kontinenty. To se samozřejmě musí odehrát s respektem vůči rozmanitosti uvnitř EU," shrnul dánský list.

"Do lodi už možná neteče, byly spuštěny záchranné čluny, po dnešní noci ale bouře neutichla, naše problémy nezmizely," upozornil dnes v televizi TVN24 polský ekonom Dariusz Filar. Připomněl, že řecký dluh i po redukci bude přes mnoho nejbližších let nad hranicí 100 procent HDP.

"K finanční stabilitě je ještě daleko," dodal Filar. Jan Krzysztof Bielecki, šéf hospodářské rady při polské vládě se bojí, že řeckou cestou redukce dluhu by se nyní mohlo chtít vydat Irsko a Portugalsko.

CO KOLUJE O SUMMITU A EUROKRIZI?

Francouzský konzervativní deník Le Figaro se zaměřuje na roli Německa v řešení dluhové krize v eurozóně. Jednání na summitu, před ním vystoupení kancléřky Angely Merkelové ve Spolkovém sněmu a podpora, které se jí v parlamentu dostalo, "ukázaly všem pochybovačům z posledních měsíců, jak silně se Německo zasazuje ve prospěch Evropy".

Kakofonie národních demokracií

Le Figaro však také upozorňuje, že "Německo už není, co bývalo". Jeho morální vina z konce 2. světové války se už dnes nepočítá. Od nynějška bude Evropa muset brát více v potaz německé priority, napsal Le Figaro.

Liberální pařížský deník Libération se domnívá, že "de facto je unie s okamžitou platností federální" a bude se muset federalizovat ještě víc. "Angela Merkelová a Nicolas Sarkozy v čele pochopili, že bude lepší, když v učebnicích dějepisu budou zapsáni jako znovuzakladatelé unie, než její hrobníci," tvrdí dále Libération.

Pro španělský list El País jsou výsledky noční schůzky EU zklamáním. "Oproti očekáváním summit nenašel trvalou odpověď na finanční krizi. Proti červencovému summitu, jenž alespoň stanovil nástroje na zastavení zadlužování, nenastal téměř žádný pokrok. Setkání vylepšila fond stability a našel řešení - i když nešťastné - pro rekapitalizaci bank," napsal španělský deník.

Největší nebezpečí už podle deníku nehrozí z Řecka, ale z Itálie. Slabost vlády Silvia Berlusconiho údajně s vysokou pravděpodobností povede k tomu, že Řím už nebude schopen své dluhy splácet. "Na záchranu Itálie chybí prostředky," konstatuje liberální španělský deník.

Britský Guardian se skepsí upozorňuje, že o budoucnosti eurozóny rozhodnou v příštích dnech a měsících finanční trhy. Upozorňuje přitom na často protichůdné zájmy jednotlivých států.

"Německo říká: 'Vy musíte', Řecko říká: 'My nemůžeme'. Nicolas Sarkozy pokládá za důležité něco, co podle Angely Merkelové není možné. To, co je pro Slovensko rudou čárou, je pro Španělsko absolutní minimum," vypočítává list "kakofonii národních demokracií", která se stává kořistí mezinárodních trhů.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...