Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 1 °C polojasno Předplatné LN
6. května 2014 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Tiskárna do kapsy nebo 3D pero. Takhle můžeme tisknout za rok

Pero LIX umí kreslet ve 3D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pero LIX umí kreslet ve 3D. | foto: Zdroj: lixpen.com

Úspěšné kampaně na crowfundingovém serveru Kickstarter ukazují možné směry, kterými se může segment tiskáren v roce 2015 posunout. Lidé svými příspěvky ocenili pero schopné kreslit ve třech rozměrech nebo kapesní mobilní tiskárnu.

Poslední měsíc se na crowfundingovém serveru Kickstarter mezi nejúspěšnější projekty objevují inovativní a netradiční tiskárny. Lidé svými penězi podpořili třeba mobilní tiskárnu, která se vejde do kapsy, levnou 3D tiskárnu M3D určenou pro běžné uživatele a nebo pero - schopné psát ve třech rozměrech. Všem těmto projektům se nejen podařilo vybrat potřebnou částku k realizaci, ale v některých případech ji dokonce i mnohokrát překonat.

Mobilní tiskárna do kapsy

Společnost Zuta Labs má v plánu vytvořit první mobilní tiskárnu, která se vejde třeba i do kapsy od kalhot. Před samotným tiskem by se tiskárna ZUta Pocket Printer měla přes bluetooth spárovat s příslušným zařízením a poté umístí na papír. Tiskárna, vzdáleně připomínající myš od počítače, se pak po papíře začne pohybovat a za sebou zanechá potisknutou plochu.

Mobilní tiskárna do kapsy ZUtA Pocket Printer.

Ilustrační fotky: Mobilní tiskárna do kapsy ZUtA Pocket Printer.

Mobilní tiskárna do kapsy ZUtA Pocket Printer.

Ilustrační fotky: ZUtA Pocket Printer příklad použití v terénu.

Autoři sháněli na dokončení projektu 400 000 dolarů (8 milion korun). Nakonec se jim podařilo vybrat o 87 tisíc dolarů více. V Zuta Labs budou nyní pracovat na novém prototypu, který by se měl designově blížit současným návrhům. První zákazníci by se mohli přenosné tiskárny dočkat na začátku roku 2015. Cena by se měla pohybovat kolem 200 dolarů (4 tisíce korun).

3D tiskárna pro běžné uživatele

Firma M3D LLC si dala za cíl vytvořit první 3D tiskárnu pro běžné uživatele. Tiskárna M3D nemá zabírat mnoho místa a má být vzhledově atraktivní. Celé zařízení navíc váží pouhý jeden kilogram.

3D tiskárna M3D určená pro běžné uživatele.

3D tiskárna M3D určená pro běžné uživatele.

3D tiskárna M3D určená pro běžné uživatele.

3D tiskárna M3D určená pro běžné uživatele.

Autoři projektu si dali za cíl vybrat 50 tisíc dolarů (přibližně milion korun). Zájem byl však tak obrovský, že za měsíc získali přes tři miliony dolarů (60 milionů korun). 3D tiskárna M3D by měla být dostupná na začátku roku 2015 a její cena by se měla pohybovat kolem šesti tisíc korun.

Pero jako nejmenší 3D tiskárna

Komunitu na Kickstarteru zaujmulo i 3D pero LIX, které je také označované za nejmenší 3D tiskárnu na světě. S jeho pomocí lze vytvářet trojrozměrné skulptury nebo zdobit různé objekty. LIX funguje na podobném principu jako běžné 3D tiskárny. Materiál se v zařízení nahřeje a po vytlačení z konce pera začíná tuhnout.

Pero LIX umí kreslet ve 3D.

Pero LIX umí kreslet ve 3D.

Pero LIX umí kreslet ve 3D.

Pero LIX umí kreslet ve 3D.

Ani ne za týden se autorům podařilo vybrat téměř 20 milionů korun. Na této částce se ale suma určitě nezastaví, protože zájemci mají možnost přispívat ještě více jak dvacet dní. Autoři přitom od komunity požadovali k úspěšnému realizování projektu jen 30 tisíc liber (zhruba 1 milion korun). Konečná cena LIXu by se měla v běžné distribuci pohybovat pod tři tíce korun. Do prodeje by se měl dostat na konci roku 2014.

Pero LIX umí kreslet ve 3D.

3D obrázek vytvořený pomocí pera.

Veřejná sbírka na KickStarter.com

Server Kicksarter umožňuje pomocí veřejné sbírky získat peníze na rozjíždějící se projekty. Většinou bývají stanoveny "ceny" příspěvku, za které mohou dárci získat buď samotný produkt nebo službu za sníženou cenu. Je to podobné, jako předobjednávky v e-shopu.

Sbírka trvá většinou měsíc. Během té doby se musí vybrat autory určené množství peněz. Pokud se nevybere dostatečný obnos, peníze jsou dárcům vráceny. Z každé úspěšné sbírky si KickStarter účtuje poplatek.

jzlJakub Zelenka
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...