24. února 2014 20:19 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Titul šampiona v soutěži Pivex získal Velkopopovický kozel

Pivo - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pivo - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

BRNO Titul šampiona v soutěži Zlatý pohár Pivex - pivo roku 2014 získal Velkopopovický kozel 11. Stejné pivo vyhrálo i kategorii jedenáctek a světlých ležáků. Středočeský pivovar ze skupiny Plzeňský Prazdroj tak na trůnu střídá přerovského Zubra, který kraloval v posledních letech. Výsledky vyhlásili organizátoři soutěže v Brně.

Zubr tentokrát vyhrál jen kategorii tmavých piv. Nejlepší kolekci má majetkově spřízněný Pivovar Litovel, který vyhrál i kategorii nealkoholických míchaných piv. Dařilo se i značce Zlatopramen ze skupiny Heineken. Kategorii nízkoalkoholických míchaných piv vyhrál její Radler grapefruit, Zlatopramen má i nejlepší nealko pivo.

V kategorii světlých výčepních piv vyhrály dvě značky, na prvním místě jsou společně Holba classic a Starobrno tradiční. V soutěži bylo letos 51 značek piv z 15 českých pivovarů.

ČTĚTE TAKÉ:

V kategorii minipivovarů zvítězil světlý ležák z Koutu na Šumavě a Purkmistr - tmavý ležák společnosti LUKRÉCIUS, a.s. - Pivovarský dvůr Plzeň. Novinkou bylo vyhlašování kategorie sudových piv, jejichž kvalitu hodnotili degustátoři na brněnském výstavišti. Nejlepším světlým výčepním pivem je desítka z Krušovic, kategorii světlých ležáků vyhrálo Starobrno medium.

Výrobci podle organizátorů vítají novou soutěž především proto, že se v posledních letech výrazně změnil poměr spotřeby sudových piv ve prospěch lahvových. Hlavními hodnotícími kritérii obou pivařských soutěží jsou chuť, plnost, vůně, říz a hořkost piv.

Titul šampiona v minulém ročníku soutěže Zlatý pohár Pivex - pivo roku 2013 získal Zubr gold z přerovského Pivovaru Zubr. Stejná značka piva vyhrála i kategorii světlých výčepních piv. Nejlepší kolekci piv měl stejně jako letos Pivovar Litovel.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz