2. ledna 2009 19:19 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Tlaku plynu z Ukrajiny klesá

Ukrajina začala podle Ruska čerpat plyn určený pro Evropu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ukrajina začala podle Ruska čerpat plyn určený pro Evropu. | foto: ČTK

BUDAPEŠŤ Dnes odpoledne začal v důsledku rusko-ukrajinského sporu klesat tlak v plynovodu přepravujícím ruský zemní plyn přes Ukrajinu do Maďarska. Kritické úrovně však pokles tlaku ještě nedosáhl. Pokles dodávek plynu hlásí i Polsko, kde se podle agentury Reuters snížil tlak o šest procent. Podle ruských médií už snížení dodávek pocítili také odběratelé na Balkánu.

"Tlak začal klesat v 16:00 SEČ a klesá stále. Pokles však ještě nedosáhl kritické hranice," uvedla mluvčí MOL Edina Lakatosová. Podle ní je nyní tlak 45 barů místo obvyklých 47 barů. Pokud by tlak klesl pod 40 barů, musela by MOL zavést omezení pro průmyslové odběratele.

Polská plynárenská společnost Gaz System a plynárenský monopol PGNiG oznámily, že dodávky zemního plynu do Polska z Ruska přes Ukrajinu se snížily o šest procent. Pokles těchto dodávek však Rusko vyrovnalo vyššími dodávkami přes Bělorusko.

Ruský plynárenský koncern Gazprom ve čtvrtek přerušil Ukrajině dodávky plynu a dnes ji obvinil, že neoprávněně odebírá plyn určený evropským zákazníkům, což Kyjev popírá. Gazprom při čtvrtečním zavření kohoutků Kyjevu současně oznámil, že zvyšuje množství dodávek plynu evropským odběratelům.

Podle dnešního sdělení Gazpromu již vinou rusko-ukrajinského konfliktu snížení dodávek pocítili někteří odběratelé na Balkánu. Ruská strana hodlá výpadek nahradit jinými cestami, přes Bělorusko a na Balkáně přes Turecko.

Gazprom dnes obvinil ukrajinskou stranu, že neoprávněně odebírá plyn určený evropským zákazníkům ruské firmy. Kyjev popírá, že by plyn "kradl", a hájí se, že část plynu je nucen z tranzitu odebírat z technických důvodů.

Ukrajinská společnost Naftogaz již dříve oznámila, že je nucena z
technologických důvodů odebírat denně z tranzitu 21 milionů metrů
krychlových plynu, aby udržela přepravu v chodu. "Takovým způsobem ukrajinská strana otevřeně přiznává, že krade plyn, a nijak se za to nestydí," prohlásil dnes mluvčí Gazpromu Sergej Kuprijanov.

Ukrajinský prezident Viktor Juščenko chce jednání o dodávkách plynu s Ruskem obnovit a doufá, že dohoda bude uzavřena do 7. ledna. Ukrajinští vyjednávači ale dnes podle mluvčího Gazpromu na další jednání do Moskvy nedorazili a zůstávají v Kyjevě.

Lidovky.cz