28. listopadu 2013 10:10 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

MENČÍK: Německá koalice uklidnila trhy

Angela Merkelová s mobilem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Angela Merkelová s mobilem. | foto: ČTK

Úspěšné sestavení německé koalice dodalo evropským akciovým trhům další impulz k růstu. Ač se již od pondělka spekulovalo, že koalice CDU-SPD bude oznámena během tohoto týdne, její faktické oznámení přineslo na trhy definitivní úlevu.

I přesto, že velká koalice není ideálním řešením, je to nejlepší možné řešení s ohledem na to, jak dopadly volby.

Zatím bylo zveřejněno jen několik málo bodů z koaliční smlouvy, žádný z nich není ale výraznějším překvapením. Podle očekávání Angela Merkelová kapitulovala a svolila k zavedení plošné minimální mzdy ve výši 8,5 eura za hodinu. Oproti tomu zase SPD „prohrála“, co se týče podpory zelené energie.

V brzké době by mělo dojít ke zvýšení některých důchodů a do roku 2017 by měly proběhnout investiční projekty za 23 miliard eur bez nutnosti nového zadlužování státu nebo zvyšování daní, neb součástí koaliční smlouvy je i závazek po roce 2015 nezvyšovat státní dluh.

Snad jen okrajovou informací je snaha zpoplatnit dálnice pro zahraniční motoristy.
 Pokračující vládnutí Angely Merkelové by tak nemělo znamenat mnoho nového ve vnímání a fungování největší evropské ekonomiky. I přesto je ale mírně pozitivní reakce akciových trhů adekvátní, neboť tím odpadla dosavadní politická nejistota na trhu, který je pro vývoj evropských akcií naprosto zásadní.

Tomáš Menčík, analytik Cyrrus

Najdete na Lidovky.cz