28. ledna 2011 9:15 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

TOMČIAK: Asie a USA táhnou celý svět vpřed, Německo je místní zlatý hřeb

Charging Bull; New York - USA | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Charging Bull; New York - USA |

PRAHA Mezinárodní měnový fond zvýšil tento týden odhad globálního ekonomického růstu na 4,4 procenta. Uvedl, že tahounem by se měly stát Asie a Spojené státy. Díky globalizaci mají z rozmachu těchto dvou regionů velkou radost i evropští průmyslníci.

Podle posledních údajů Evropského statistického úřadu je průmyslová produkce zemí EU27 o vynikajících 8 procent vyšší oproti minulému roku a už byla smazána polovina propadu výroby v důsledku finanční krize. Výhled do budoucnosti je velmi optimistický, protože prudce rostou objednávky výrobků.

Ty jsou momentálně o 20 procent vyšší oproti minulému roku. Nálada manažerů se značně zlepšila a nebojí se předpovídat další pozoruhodný růst tržeb a zisků společností.

Siemens překonává očekávání analytiků 

Skvělým příkladem je největší evropský průmyslový koncern Siemens.

Ten vydal hospodářské výsledky za první fiskální čtvrtletí. Jeho zisk vzrostl meziročně o 17 procent na 1,79 miliardy eur. Tržby se zvýšily o 12 procent na 19,5 miliardy eur a nové objednávky stouply o 19 procent na 22,6 miliardy. Hospodářské výsledky výrazně překonaly očekávaní analytiků. V tomto roce plánuje vedení Siemensu zvýšit zisk o 25 až 35 procent.

Důležité je, že recese naučila firmy hospodárnému chování. Produktivita se díky propuštění nadbytečných pracovníků zvýšila a při obdobných tržbách jako před krizí dosahují firmy vyššího zisku. Investoři se začínají ve velkém zaměřovat především na Německo.

Příliv kapitálu se však předpokládá i v menších, průmyslově orientovaných státech, Českou republiku nevyjímaje.

Boris Tomčiak, analytik Colosseum