15. července 2011 12:25 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

TOMČIAK: Bude privatizace v Řecku úspěšná?

Řecká vlajka u sochy antického filozofa Sokrata | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecká vlajka u sochy antického filozofa Sokrata | foto: Reuters

Jihoevropská krize je v plném proudu. Řecko i Portugalsko se nachází na pokraji bankrotu a jejich vlády musí uvažovat o extrémních opatřeních. Jedním z nich je i rychlá privatizace zbytku státních aktiv.

Předlužené Řecko má v plánu rozprodat v následujících pěti letech majetek v hodnotě přibližně 50 miliard eur. Ve hře je 39 letišť, 850 přístavů, železnice, silnice první třídy, čističky odpadních vod, energetické společnosti, banky, kasina, státní loterie a tisíce akrů stavební půdy.

Samozřejmě, nadnárodní finanční společnosti již vycítily příležitost na levný nákup kvalitních aktiv. Zejména zástupci fondů privátního kapitálu krouží po Aténách. Jejich prvotní nadšení však opadlo poté, co přezkoumali poměry, které vládnou v zemi.

BC Partners, která již má v Řecku investovaných 3,5 miliardy eur, považuje za největší problém obrovskou byrokracii, korupci, silné odbory a nízkou transparentnost. Orion Capital Management uvádí, že nabízené pozemky ztrácí atraktivitu kvůli zákonu omezujícímu zahraniční společnosti ve výstavbě na řeckém území.

Právě z tohoto důvodu není v zemi žádný světový prémiový hotelový komplex. Firmy mají navíc potíže i při získávání peněz na financování projektů.

Úspěšné vyřešení řecké dluhové krize je ještě daleko. Postup privatizace státního majetku bude určitě velmi zajímavé sledovat.
Investoři by sice chtěli nakupovat nabízená řecká státní aktiva, ale v případě pouze minimální změny současných poměrů raději zůstanou v relativně stabilní západní Evropě nebo vyzkoušejí své štěstí v ještě atraktivnějších státech dále na východ.

Boris Tomčiak, analytik Colosseum

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!