25. února 2011 9:20 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

TOMČIAK: Číňané milují hazard

Ruleta-ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruleta-ilustrační foto. | foto: ČTK

Když se vyřknou slova hazard, kasina nebo ruleta, tak každého ihned napadne americké "město hříchu" Las Vegas. To bylo v minulém století doslova Mekkou pro lidi, kteří ze 100 dolarů chtějí přes noc udělat milion.

Doba se však mění a na Dálném východě vyrostlo v posledních letech nové světové centrum hazardu: Macao.

Podle oficiálních statistik macajského Úřadu pro inspekci a koordinaci hazardních her se tržby kasin v Macau vyšplhaly v minulém roce na více než 23 miliard amerických dolarů. To je o 58 procent více než v roce předchozím. Zajímavé je porovnání s tržbami dosahovanými podniky v okolí slavné ulice Strip v Las Vegas. Ty v minulém roce mírně vzrostly jen na 5,6 miliardy dolarů.

Macao má obrovskou výhodu v tom, že leží hned vedle Číny. V nejlidnatější zemi světa jsou hazardní hry zakázány, proto tamní obyvatelé rádi podnikají výlety za nevázanou zábavou do bývalé portugalské kolonie. O tom svědčí údaje celního úřadu.

V minulém roce navštívilo Macao pětadvacet milionů lidí. Meziroční nárůst je přibližně patnáct procent. Zajímavé je, že až 83 procent turistů pocházelo z Číny a Hongkongu.

Obrovský nárůst tržeb z hazardu jen potvrzuje, že Čína rychle bohatne. Volných peněz je v této zemi opravdu dostatek. Množství majetných lidí zde stoupá mnohem rychleji než ve vyspělých státech a není důvod, aby se tento trend v brzké době zastavil.

V tomto roce se očekává růst čínské ekonomiky o přibližně devět procent, což je trojnásobek oproti prognóze ekonomického rozmachu USA.

Boris Tomčiak, analytik, Colosseum

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!