29. ledna 2012 8:03 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

TOMČIAK: Fenomén zvaný Apple

Apple iPhone 5 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Apple iPhone 5 | foto: Reuters

Výsledky Applu za poslední tři měsíce roku 2011 opět vyrazily dech analytikům, investorům, příznivcům i odpůrcům značky. Společnost je jednoduše „stroj na peníze“.

Apple drží tolik hotovosti (98 miliard USD), že by mohl skoupit celoroční produkci celé slovenské ekonomiky (HDP země je přibližně 90 miliard USD).

V posledních šesti letech Apple každé čtvrtletí překonával zisková očekávaní analytiků, což dokázala jen málokterá společnost. Od počátku října do konce prosince 2011 zaznamenal tržby 46,3 miliardy. Oproti stejnému období předchozího roku nastalo zvýšení o 73%. Tahounem výborných výsledků zůstává mobilní divize. V posledním čtvrtletí 2011 se globálně prodalo téměř tolik iPhonů jako v celém roce 2010 – více než 37 milionů.

Výborné jsou i prodeje iPadu, jehož konkurence nemá u spotřebitelů velkou šanci ani při poloviční ceně. Nový iPad si pořídilo 15,5 milionu lidí. Obavy z toho, že tento produkt bude ukrajovat z prodejů klasických počítačů, se nenaplnily. Alespoň u Applu. Prodej Maců vzrostl o čtvrtinu.

Image firmy a jejích výrobků je obrovská, což Apple dobře ví. Výrobní náklady jednoho iPhonu jsou 180 dolarů. V prodejnách si ho však zákazníci mohou koupit za přibližně 560 dolarů. Na tak vysokou ziskovou marži nemohou ostatní producenti mobilních zařízení pomyslet. A to ani kdyby vyráběli technicky lepší zařízení.

V tomto roce přijde Apple s dalšími inovacemi. Očekává se, že počet jeho loajálních zákazníků se opět rozroste. Taktéž se předpokládá zvýšení jeho popularity mezi investory, kterým si líbí zhodnocení akcií v posledních třech letech o impozantních 370 procent.

BORIS TOMČIAK, analytik Colosseum

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!