5. listopadu 2010 14:08 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

TOMČIAK: Hrozí akutní nedostatek cukru?

Kostky cukru | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kostky cukru | foto: Reprofoto

PRAHA Cena surového cukru vyskočila na burze v New Yorku na 29leté maximum 30,64 US centu za libru.

Bílý zpracovaný cukr v Londýně zdražil na 756,6 dolaru za tunu, což je jen mírně pod letošním maximem. Za posledních pět měsíců se cena surového cukru více než zdvojnásobila. Co je důvodem tohoto extrémního zdražování a jaký vývoj se dá očekávat v následujícím období?

Počasí v hlavních pěstitelských oblastech je velmi špatné. Brazílie, největší producent cukru na světě, byla v červenci a v srpnu postižena obrovským suchem, když hladina Amazonky klesla na 49leté minimum. Momentálně v Brazílii probíhá sklizeň a farmáři ohlašují nižší výnosnost polí oproti původním předpokladům.

K tomu se přidaly silné deště zpomalující sběr úrody. Podle posledních údajů klesla produkce v první polovině října meziročně o zarážejících 30 procent.

Situace na globálním trhu je kvůli brazilským problémům napjatá. International Sugar Organization snížila odhad globálního přebytku v roce 2010/11 na 2 miliony tun z předešlého odhadu 3,2 milionu. Další úprava prognózy směrem dolů není vyloučena.

Růst cen surového cukru podporuje nerovnováha mezi nabídkou a poptávkou a mlhavé vyhlídky. Nejistota panuje také kolem toho, zda Indie schválí nový program vývozu, což by pomohlo napětí zmírnit.

Indie je po Brazílii druhým největším producentem cukru. Analytici upozorňují nejenom na produkční problémy, ale i na prudký růst spotřeby v Číně. Její objem dovozu zemědělských komodit se nečekaně rychle zvyšuje. Cena cukru se v současnosti nachází v silném vzestupném trendu, jehož konec je zatím v nedohlednu.

Mezi analytiky se začínají objevovat prognózy dalšího zdražení v nejbližších měsících v rozsahu 10 až 15 procent. Maloobchodní cena by měla postupně zareagovat na vývoj na světových trzích, avšak mnohem mírněji.

Boris Tomčiak, analytik Colosseum