17. prosince 2010 9:16 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

TOMČIAK: Inflace je za dveřmi

Inflace na Slovensku jde proti celosvětovému trendu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Inflace na Slovensku jde proti celosvětovému trendu | foto: Shutterstock

V posledních týdnech ceny komodit prudce stoupají. Měď vyskočila na nová historická maxima. Ropa zdražila na dvouleté maximum. Cena bavlny je o 93 procent vyšší oproti minulému roku. Takto by se dalo pokračovat od komodity ke komoditě.

Běžný člověk se určité ptá, co to pro něj znamená. Na to je poměrně snadná odpověď: zdražování zboží je na spadnutí.

Růst cen komodit na světových trzích se postupně s několikatýdenním nebo až několikaměsíčním zpožděním projevuje i na cenách pro koncové spotřebitele. Propojenost tuzemských a mezinárodních trhů si můžeme přiblížit například na cenách pohonných hmot. Ty jsou momentálně o 1,20 koruny vyšší oproti začátku měsíce, což je reakce na listopadový vzestup světových cen ropy a oslabení koruny.

Mnohé země již bojují s relativně vysokou inflací. Za zmínku stojí zejména Čína, která uvedla, že spotřebitelské ceny zde kvůli vysokým cenám komodit rostou meziročně o 5 procent. Možná si někdo řekne, že Čína je daleko a tamní vývoj nás nemusí zajímat. Všichni víme, že z Číny se do České republiky dováží hodně zboží. Málokdo si však uvědomí, že když tam bude vysoká inflace, tak pravděpodobně zdraží i české importy.

Obáváme se, že příští rok se ponese ve znamení nadměrného růstu spotřebitelských cen. Inflace s sebou přináší nepříjemný efekt přerozdělování bohatství. Smutné budou domácnosti, které si spoří na běžných a termínovaných vkladech. Zklamaní budou i občané s pevným nominálním důchodem, jako jsou kupříkladu penzisti. Naopak inflace je prospěšná pro investory do reálných aktiv (komodity, nemovitosti apod.) a dlužníky.

Boris Tomčiak, analytik Colosseum