14. ledna 2011 9:16 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

TOMČIAK: Jak vybrat investiční fond?

Dolary - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dolary - ilustrační foto |

Známá ratingová agentura Morningstar vydala zajímavou studii. V ní se zaměřila na výkonnost podílových fondů v USA podle toho, kolik peněz spravují vlastním portfolio manažerům. Výsledky jsou přesvědčivé, i když pro zkušenější investory málo překvapující.

Morningstar při svém hodnocení podílových fondů používá vlastní žebříček - pět hvězdiček je nejlepší, jedna nejhorší. To umožňuje porovnávat i fondy v jiných kategoriích s různou výnosností.

Agentura zjistila, že průměrný rating akciových fondů s nulovou investicí peněz vlastních portfolio manažerů se pohybuje na úrovni 2,93 hvězdičky. Naopak u fondů s velkou investicí portfolio manažerů (nad 1 milion amerických dolarů) je rating 3,51 hvězdičky. U dluhopisových fondů je situace obdobná, ale rozdíl není až tak propastný.

Vysvětlení je zřejmé. I portfolio manažeři jsou jenom lidé. Když investují spolu s klientskými penězi také vlastní prostředky, přistupují ke správě zodpovědněji. V tomto ohledu je zajímavý i údaj o nákladech. Nejnákladnější mezi akciovými fondy jsou ty s minimální investicí peněz vlastních portfolio manažerů.

Dalším vysvětlením vyšších investic portfolio manažerů do dobrých fondů je i přístup k vnitřním informacím a schopnost odlišit relativně dobré fondy od špatných.

Za otázku člověk nic nedá, proto by se i drobní investoři měli dotázat svých portfolio manažerů, zda investují do propagovaných produktů také svoje peníze. Škoda jen, že české podílové fondy tuto skutečnost nemusí ze zákona uvádět. Dobrovolně se k tomuto přiznání moc nemají a asi vědí proč.

Boris Tomčiak, Analytik Colosseum