24. srpna 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

TOMČIAK: Kdo nemá akcie, ochuzuje rodinu

Newyorská burza (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Newyorská burza (ilustrační foto). | foto: Reuters

Hodnota amerického akciového indexu S&P 500 se započtením reinvestovaných dividend se už vyšplhala na nové historické maximum. Od skončení americké finanční krize v roce 2009 si akcie připsaly zhodnocení o přibližně 50 procent.

Tyto údaje určitě překvapí mnoho lidí. Veřejnost si totiž stále myslí, že krize pokračuje, proto je lepší investovat jen do bezpečných dluhopisů a bankovních vkladů s roční výnosností kolem dvou procent. Svět se vyvíjí rychle a zákony kapitalismu jsou velmi tvrdé: kdo zaspí dobu, ten neuspěje. Statistiky bohužel opět potvrzují, že nejpomalejší reakci na vývoj společenské situace mají „běžní“ lidé, jejichž chování je spíše ovlivňováno emocemi než racionálním uvažováním.

Od počátku roku 2009 bylo v USA z akciových podílových fondů staženo více než 200 miliard dolarů, a to i navzdory zmíněnému zhodnocení o 50 procent. Rychlé stahování peněz z akcií pokračuje i letos, i když se americké ekonomice daří.

S dluhovou krizi a útěkem drobných investorů z akcií stále zápasí Evropa. Evropští politici a centrální banka však projevili silnou vůli zachránit problémové země. Díky tomu ceny akcií evropských společností zhodnotily od počátku června o impozantních 25 procent.

Globální ekonomika se opět dostává do fáze silného růstu podpořeného velmi levným dluhovým kapitálem. Navzdory značnému růstu cen akcií mají drobní investoři pořád možnost stát se za rozumnou cenu spoluvlastníky stabilních firem, jako jsou třeba BMW, Coca-Cola nebo Apple.

Boris Tomčiak, analytik Colosseum

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.