17. června 2011 15:11 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

TOMČIAK: Kukuřice je rekordně drahá

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Reprofoto

Cena kukuřice ve Spojených státech vyletěla na počátku týdne na nový historický rekord 800 amerických centů za bušl. Za poslední rok se její cena více než zdvojnásobila. Příčinou je velmi nepříznivé počasí v USA. Kvůli němu by produkce neměla dosáhnout plánované úrovně.

Ve Spojených státech, které jsou největším producentem kukuřice na světě, byly na jaře zaregistrovány nadměrné deště. Ty výrazně zpomalily výsev. Podle odhadu amerického ministerstva zemědělství oseli tamní farmáři jenom 90,7 milionu akrů. Na počátku jara se očekávalo, že zemědělci přidělí kukuřici plochu 92,2 milionu akrů.

Na straně poptávky se očekává výrazný vzestup. Rekordní objem kukuřice by měla spotřebovat Čína, což je dáno zejména rozšiřováním stád hospodářských zvířat. Převis poptávky nad nabídkou bude mít na globální zásoby neblahý vliv.

Podle předpovědi ministerstva se propadnou konečné světové zásoby kukuřice na osmileté minimum 112 milionů tun. V končícím marketingovém roce 2010/11 se zásoby pohybují mírně nad hranicí 117 milionů tun. Poměr zásob ke spotřebě může být na konci sezony 2011/12 na kritické úrovni 13 procent.

Chovatelé hospodářských zvířat, kteří kupují až 60 procent nabídky kukuřice, by se měli připravit na možnost dalšího prudkého zdražení této komodity. Vzhledem k extrémně nízkým zásobám může jakýkoliv produkční výpadek způsobit nedostatek kukuřice na trhu. Odhad celosvětové spotřeby ještě může být upraven vzhůru, protože zájem zvyšovat výrobu mají producenti biopaliv.

Boris Tomčiak, analytik Colosseum

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR MONTÁŽE AUTOMATICKÝCH SYSTÉMŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 24 000 - 26 000 Kč