15. června 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

TOMČIAK: Nákup akcií? Teď je správná doba

Japonská burza Tokyo Stock Exchange | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Japonská burza Tokyo Stock Exchange | foto: ČTK

Celý svět v současnosti mluví o prohlubující se dluhové krizi v Evropě. Investoři se obávají, že se problémy přesunou i do jiných částí světa.

Proto se zbavují rizikových aktiv a raději nakupují bezpečné americké a německé vládní dluhopisy. Strach a panika způsobily výprodeje na akciových trzích, což vytvořilo velmi výhodnou pozici pro nákup akcií.

Podle výpočtu společnosti Société Générale se riziková prémie dosahovaná při nákupu amerických akcií zvýšila na 6,8 procenta, přičemž dlouhodobý průměr je přibližně 4 procenta.

ČTĚTE TAKÉ

Tento indikátor ukazuje dodatečnou odměnu investorům za podstupované riziko při umístění peněz do akcií oproti nákupu bezpečných dluhopisů.

Naposledy byl tento ukazatel takto vysoko na počátku roku 2009, kdy se na akciích vytvořilo střednědobé dno. V Evropě dosahuje riziková prémie na akciích až úrovně 7,3 procenta. V Číně, která v posledních měsících vydala několik výrazně horších ekonomických statistik, poskočila riziková prémie dokonce na 13,2 procenta.

Pokud nenastane celosvětová recese a prudký propad zisku firem, tak by investoři do akcií mohli v následujících letech dosahovat minimálně takovéhoto výnosu.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Akcie začínají být levné. I když se další pokles jejich cen nedá vyloučit, tak dlouhodobí investoři by pomalu měli uvažovat o zvyšování alokace peněz do této oblasti. 

Navzdory makroekonomickým problémům stoupají firmám tržby i zisky. Příznivý je i postupný růst nabídky levných peněz v Evropě a také v Číně.

Boris Tomčiak, Analytik Colosseum

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.