25. dubna 2013 10:22 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

TOMČIAK: Nákup zlata se slevou

Zlato – ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zlato – ilustrační foto | foto: Reprofoto

V polovině dubna nastal na trhu s drahými kovy prudký výprodej, když cena zlata poklesla za dva dny o 13 procent na nejnižší úroveň od počátku roku 2011. Přitom fundamentální situace ve světě se vůbec nemění. Centrální banky pořád tisknou peníze, protože se obávají další recese. Náklady na těžbu kovů nadále rostou a těžební společnosti omezují kvůli nízkému zisku své investiční aktivity. Je tedy správný čas na nákup zlata?

Americké domácnosti si to myslí. Tamní mincovna uvedla, že musí dočasně pozastavit prodej nejmenších zlatých mincí American Eagle o váze 3,1 gramu, aby doplnila zásoby. Celkové prodeje mincí se tu v dubnu ztrojnásobily.

Indická Asociace obchodníků se zlatem předpokládá, že ve druhém čtvrtletí se import zlata zvýší meziročně o 36 procent na 305 tun. Indie je největším nákupcem fyzického zlata na světě, přičemž tamní domácnosti jsou velmi citlivé na cenu.

V Hongkongu se v dubnu očekává přibližně zdvojnásobení prodejů zlata. Významný je pokles ceny akcií společnosti Barrick Gold na dvacetileté minimum.

Největší producent zlata na světě již přikročil k výměně managementu a je velmi pravděpodobné, že omezí výdaje na vyhledávání a rozvoj nových ložisek. Se zhoršenou finanční situací zápasí i jiné těžební společnosti.

Pro dlouhodobé investory je nákup zlata na současné ceně 1423 USD za troyskou unci určitě velmi zajímavý. Lákavá je zejména informace, že od rekordu 1918 dolarů za unci, dosaženého v srpnu 2011, cena poklesla o přibližně čtvrtinu. Krátkodobý pokles ceny o několik desítek dolarů se však nedá vyloučit.

Boris Tomčiak, analytik Colosseum

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!