23. března 2012 9:34 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

TOMČIAK: Německo chystá větrnou revoluci

větrné elektrárny - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy větrné elektrárny - ilustrační foto | foto: pro Lidovky.cz

Německo chce v následujících letech vypnout svých 17 jaderných reaktorů, které dodávají přibližně pětinu tamní nabídky elektrické energie.

Jádro bude nahrazeno zejména obnovitelnými zdroji energie. Tento ambiciózní plán znamená pro německou ekonomiku největší změnu od druhé světové války, přičemž náklady pravděpodobně přesáhnou 200 miliard eur.

Do roku 2035 plánuje Německo postavit u svého pobřeží pět tisíc větrných elektráren, které budou stát na ploše pět tisíc kilometrů čtverečních. To je desetinásobně větší plocha, než jakou zabírá město Praha.

Ministerstvo energetiky odhaduje, že pro připojení těchto elektráren do sítě bude potřebné vybudovat elektrické vedení v délce 4500 kilometrů, což je téměř vzdálenost mezi Prahou a Islámábádem.

Nově zprovozněné větrné elektrárny by měly generovat tolik energie jako 25 jaderných reaktorů. Německo je již teď světovou jedničkou ve využívání obnovitelných zdrojů energie. Při naplnění představených plánů by už v roce 2020 mohla země generovat pomocí větrných, solárních a dalších ekologických elektráren více než 35 procent elektrické energie.

Nejenom Německo připravuje zásadní změnu své energetické politiky. Podle Mezinárodní agentury pro energii bude v globálním energetickém sektoru proinvestováno do roku 2035 minimálně 10 bilionů amerických dolarů (186 bilionů korun). Polovina z této sumy by měla být využita právě na budování kapacit obnovitelných zdrojů energie.

Boris Tomčiak, Analytik Colosseum

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.