27. července 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

TOMČIAK: Peking skupuje zahraniční aktiva

Americké dolary (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americké dolary (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Na počátku týdne čínská státní ropná společnost Cnooc oficiálně uveřejnila nabídku na nákup kanadské společnosti Nexen za 15,1 miliardy dolarů, přičemž Čína chce platit v hotovosti. Její nabídka je o přibližně 60 % vyšší oproti ceně akcií Nexenu v minulém týdnu.

Velmi vysoká prémie dokumentuje obrovský zájem nejlidnatější země světa o zahraniční podniky, přičemž v současnosti je hladová zejména po komoditních firmách. Kanadské ropné písky jsou třetím největším rezervoárem ropy na světě a kanadská vláda se na rozdíl od Spojených států nebrání rozsáhlejší provázanosti s čínskými firmami.

I proto v posledních deseti letech čínské společnosti investovaly v tomto sektoru v Kanadě 53 miliard dolarů. V USA nakoupily energetická aktiva jenom za 31 miliard dolarů.

Vláda nejlidnatější země světa uvedla, že i nadále bude kvůli strategickým cílům velmi aktivní v oblasti investic do energetických projektů mimo Čínu. Ta je druhým největším importérem ropy na světě a pomocí akvizic si chce zabezpečit stabilní přísun základních surovin.

Očekává se, že země bude velmi aktivní zejména v Jižní Americe a v Africe, kde jí nehrozí silná vládní opozice.

Čína má díky přebytku obchodní bilance dostatek volného kapitálu, který se nebude bát použít na skupování zahraničních podniků.

Svoji ekonomickou pozici zatímposiluje zejména v jiných rozvíjejících se zemích, ale je jenom otázkou času, kdy jí nadměrně zadlužené rozvinuté státy začnou prodávat své „firemní klenoty“.

Boris Tomčiak, analytik, Colosseum

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!