12. srpna 2011 9:32 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

TOMČIAK: Podceňování zlata se nevyplácí

Zlato | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zlato | foto: Shutterstock

Cena zlata každý den stanovuje nové rekordy. Od počátku roku si tato komodita polepšila již o více než 20 procent. Ve stejném období ztratil kupříkladu český akciový index pětinu své hodnoty. Velkou škodou je, že investoři podceňují diverzifikaci a věří jenom bankovním vkladům, dluhopisům, případně akciím.

Finanční trhy jsou v současné době velmi nervózní. Důvodem je zejména dluhová krize v jižní Evropě a Spojených státech. Stav vládních financí v těchto regionech je dlouhodobě neudržitelný. Dřív nebo později bychom se mohli dočkat nějakého radikálního řešení.

Škrtání státních výdajů není z politického hlediska moc populární. Mnohem pravděpodobnější je proto nalití nových levných peněz do finančního systému. Evropská centrální banka již uvedla, že začne nakupovat španělské a italské dluhopisy, což je krok, který by ještě před rokem byl absolutně nepřijatelný.

Čekejme inflaci
Ve Spojených státech je podobný program na spadnutí. Investoři se obávají, že dlouhodobým účinkem vytištění nových peněz bude jenom další inflace. Ta, jak je známo, není prospěšná pro dluhopisy a má negativní vliv i na akciové trhy.

Následující měsíce by na finančních trzích měly být velmi zajímavé. Značné výkyvy cen akcií dluhopisů i komodit jsou pravděpodobné. Proto je vhodné uvažovat o širším rozložení investic v portfoliích. V těch by se kromě akcií a dluhopisů mělo nacházet i zlato, jehož držba se vyplatí nejenom v turbulentní době.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!