Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 28 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

TOMČIAK: Poptávka po luxusu je rekordní

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: www.royalreport.cz

Majetné domácnosti se z nedávné hospodářské krize zotavily mnohem rychleji než průměrní lidé, což můžeme sledovat na údajích o růstu globálního trhu s luxusem. Společnost Bain & Company vydala na počátku května analýzu, jejíž závěry určitě potěší obchodníky z Pařížské ulice protínající centrum Prahy.

Celosvětový trh s luxusem vzrostl v minulém roce na rekordních 172 miliard dolarů, což je o 12 procent více oproti předchozímu krizovému roku a o 2 miliardy více oproti roku 2007, kdy krize jenom začínala.

Růst poptávky po luxusu evidujeme ve všech regionech. V Americe nastalo zvýšení o desetinu, v Evropě o sedm procent a v Asii téměř o pětinu. Mezi zeměmi si trůn neochvějně drží USA s tržbami v luxusních obchodech na úrovni 48,1 miliardy dolarů. Japonsko se dělí s Čínou o druhé místo s 18 miliardami dolarů a pak následují evropské ekonomiky Itálie, Francie, Velká Británie a Německo.

Prognóza do roku 2014 je velmi optimistická a globální trh s luxusem by se měl zvýšit na 214 až 221 miliard dolarů. Navzdory rychlé expanzi rozvíjejících se zemí by si USA a Evropa měly zachovat dominantní podíl na celkovém trhu. V současnosti mají 68 procent. Mezi luxusními výrobky zaznamenávají prudký růst poptávky zejména kapitálově náročnější produkty, jako jsou třeba auta nebo jachty.

Informace z trhu s luxusním zbožím jasně ukazují, že bohatí lidé se už nebojí utrácet. Většina majetných lidí má své bohatství z podnikání a investování, proto se dá předpokládat, že po ukojení žízně po luxusu začnou rozšiřovat podnikatelskou aktivitu. Díky tomu by se měla zlepšit i finanční situace domácností s průměrným a nižším příjmem.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Němci mají covidu po krk. O Velikonocích létají k moři a obcházejí nařízení

Německá farnost Neuss-Süd organizuje na Velký pátek bohoslužbu přizpůsobenou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to až strašidelné. Velký pátek je jeden z největších křesťanských svátků, který v Bavorsku prostě nemůžete jen tak...

Kellnerovi vadilo sekání trávy ze sousedních zahrad, vzpomíná architekt Pleskot

Vila ve Vraném nad Vltavou od Josefa Pleskota pro Petra Kellnera. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mezi klienty Josefa Pleskota, jednoho z našich nejuznávanějších architektů, patřil i Petr Kellner. Pleskot pro něho...

Cíle Sparty? V první řadě úspěch v Evropě. Nejlepší sponzor je UEFA, říká Vrba

Pavel Vrba, nový trenér Sparty, pózuje nad potemnělou Letnou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kdyby si psal bodový plán, u první položky si může udělat fajfku. Odškrtnout, že start se povedl. Ale když Pavel Vrba...

Věděli jste, že můžete ovlivnit riziko vzniku alergie vašeho děťátka?
Věděli jste, že můžete ovlivnit riziko vzniku alergie vašeho děťátka?

Alergie je nemoc dnešní doby. V České republice je až 25 % alergických dětí a tento počet pořád stoupá. Lze nějak vzniku alergie předejít?