20. května 2011 11:59 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

TOMČIAK: Poptávka po luxusu je rekordní

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: www.royalreport.cz

Majetné domácnosti se z nedávné hospodářské krize zotavily mnohem rychleji než průměrní lidé, což můžeme sledovat na údajích o růstu globálního trhu s luxusem. Společnost Bain & Company vydala na počátku května analýzu, jejíž závěry určitě potěší obchodníky z Pařížské ulice protínající centrum Prahy.

Celosvětový trh s luxusem vzrostl v minulém roce na rekordních 172 miliard dolarů, což je o 12 procent více oproti předchozímu krizovému roku a o 2 miliardy více oproti roku 2007, kdy krize jenom začínala.

Růst poptávky po luxusu evidujeme ve všech regionech. V Americe nastalo zvýšení o desetinu, v Evropě o sedm procent a v Asii téměř o pětinu. Mezi zeměmi si trůn neochvějně drží USA s tržbami v luxusních obchodech na úrovni 48,1 miliardy dolarů. Japonsko se dělí s Čínou o druhé místo s 18 miliardami dolarů a pak následují evropské ekonomiky Itálie, Francie, Velká Británie a Německo.

Prognóza do roku 2014 je velmi optimistická a globální trh s luxusem by se měl zvýšit na 214 až 221 miliard dolarů. Navzdory rychlé expanzi rozvíjejících se zemí by si USA a Evropa měly zachovat dominantní podíl na celkovém trhu. V současnosti mají 68 procent. Mezi luxusními výrobky zaznamenávají prudký růst poptávky zejména kapitálově náročnější produkty, jako jsou třeba auta nebo jachty.

Informace z trhu s luxusním zbožím jasně ukazují, že bohatí lidé se už nebojí utrácet. Většina majetných lidí má své bohatství z podnikání a investování, proto se dá předpokládat, že po ukojení žízně po luxusu začnou rozšiřovat podnikatelskou aktivitu. Díky tomu by se měla zlepšit i finanční situace domácností s průměrným a nižším příjmem.

Boris Tomčiak, analytik Colosseum

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!