Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 17 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

TOMČIAK: Porsche hlásí rekordní prodeje

Porsche | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Porsche | foto: porsche.cz

Automobilový trh je poměrně dobrým indikátorem ekonomického vývoje. Když se spotřebitelům daří, kupují více vozidel, naopak v období strádání jezdí raději na kole nebo městskou hromadnou dopravou. Automobilové statistiky taktéž ukazují, jak se daří jednotlivým sociálním třídám.

V současnosti můžeme sledovat velmi nepříjemný fenomén. Prodeje luxusních vozidel prudce rostou, naopak zájem o střední třídu přinejlepším stagnuje.

Automobilka Porsche, která je symbolem prémiových vozidel, oznámila, že v prvních jedenácti měsících prodala na celém světě 128 978 aut, což je nový historický rekord.
 V celém minulém roce umístila mezi zákazníky 118 868 kusů vozidel. Samozřejmě, tahounem jsou rychle rostoucí Čína a další rozvíjející se trhy. Pozitivně však překvapily i Spojené státy, které zažívají poměrně solidní hospodářský rozmach.

ČTĚTE TAKÉ:

Jenom v evropských showroomech je ponurá nálada. Podobný úspěch jako Porsche zaznamenávají i BMW nebo Daimler. Zajímavý je i fakt, že výrazně rostou prodeje levných asijských značek, jako jsou Hyundai nebo Kia. Z uvedených informací je možné udělat jednoznačný závěr o postupném rozevírání sociálních nůžek.

Zatímco majetek bohatých lidí se rychle rozrůstá, bohatství střední třídy zůstává konstantní. V nejbližších letech se nečeká žádná změna společenského systému. Kdo se chce vymanit ze stagnujícího stavu, ten v sobě musí probudit podnikatelského ducha a snažit se o zařazení do vyšší společenské třídy.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...