23. září 2011 9:08 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

TOMČIAK: Potíže španělských bank rostou

Španělsko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Španělsko | foto: Reprofoto

Intenzita krize v jižní Evropě je každým dnem silnější. Pravděpodobnost bankrotu Řecka je už téměř stoprocentní. Investoři, ekonomové i široká veřejnost obrací pozornost na ostatní státy, a to zejména na Itálii a Španělsko.

Hospodářské informace přicházející z těchto zemí jsou čím dál horší. Za pozornost stojí zejména údaje o extrémně špatné kvalitě úvěrových portfolií tamních bank. Španělská centrální banka uvedla, že v červenci vlastnily komerční banky nesplácané úvěry v objemu 125 miliard eur.

Špatná aktiva představují sedm procent celkového úvěrového portfolia. To je nejhorší údaj za posledních sedmnáct let a každému bankéři se při něm naježí vlasy na hlavě. Objem aktiv se selháním dlužníka vzrostl za jeden měsíc o tři miliardy.

Pro lepší představu je vhodné uvést, že hrubý domácí produkt České republiky byl v celém roce 2010 přibližně 150 miliard eur. Naděje na zlepšení situace v následujících měsících je malá.

Míra nezaměstnanosti v zemi je na odstrašujících 21 procentech, ceny domů padají již třináct čtvrtletí v řadě a globální poptávka po španělských výrobcích a službách je slabá.

Španělské banky stojí před velmi složitým obdobím. Je velmi pravděpodobné, že budou potřebovat další pomoc od státu. Ten ale sám nemá dostatek peněz. I proto vláda spěchá s prodáváním aktiv. Mimo jiné by na veřejných trzích chtěla umístit třicetiprocentní podíl v národní loterii. Doufá, že takto získá sedm miliard eur, které by obratem použila na zalátání děr ve státním rozpočtu.

Boris Tomčiak, analytik Colosseum

Advantage Consulting, s.r.o.
JAVA DEVELOPER

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 80 000 Kč