31. ledna 2013 13:29 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

TOMČIAK: Prezidentské volby a investoři

Výsledky prvního kola prezidentské volby. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výsledky prvního kola prezidentské volby. | foto: Koláž: ŠimonLidové noviny

Nedávné prezidentské volby byly dokonalým příkladem emocionálního chování lidu. Miloš, Karel nebo jakákoliv jiná osoba na Hradě nezaručí jednotlivcům až na několik spřízněných výjimek vyšší příjem, spokojenější život a skvělou budoucnost. Navzdory tomu se mezi lidmi rozhořela vášnivá debata, kdo je lepší.

Chléb a hry. Toto nadčasové heslo starých Římanů by si měl osvojit každý, kdo chce zmanipulovat davy. Prezidentské volby se klidně dají přirovnat k hokejovému nebo fotbalovému zápasu. Svoji oblíbenou stranu si vyberete třeba podle barvy dresu, výřečnosti, schopnosti usínat na veřejných místech nebo jakéhokoliv jiného kriteria a pak s mladickým zápalem fandíte až do vysílení.

Jedná se o velmi jednoduchý proces, u kterého se člověk zabaví, odreaguje a zapomene na každodenní bitvu o přežití. Po dosledování zápasu či voleb ale přichází zpátky realita, ve které si každý musí pomoci sám. Zábava ihned končí a mladický zápal se mění ve smutný stařecký pohled.

 
Proč se lidé nedokážou nadchnout pro celoživotní studium? Proč nenosí odznaky „Volím si práci a rozvíjení vlastních schopností“. Proč nechtějí vzít zodpovědnost za svůj osud do vlastních rukou? Protože příjímání myšlenek a podnětů z okolí je snadnější než vytváření vlastních.

To samé platí i o investování. Populární investiční aktiva jsou slepě sledována davem. Jen málokdo si dá práci s alespoň základní kvantifikací možných výnosů a rizik. Pak se ale nemůžeme divit, když na finančních trzích vznikají bubliny, které končí rozsáhlou destrukcí vytvořených hodnot.

Boris Tomčiak, analytik Coloseum

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!