4. listopadu 2011 9:48 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

TOMČIAK: Řecko si zahrává s trpělivostí

Dluhová krize v Řecku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dluhová krize v Řecku | foto: Shutterstock

Evropští představitelé minulý týden konečně dospěli k realizovatelnému dočasnému řešení dluhové krize v regionu. Řecký dluh držený soukromými osobami by měl být z 50 procent odepsán. Stabilizační fond EFSF bude navýšen na jeden bilion eur a banky se rekapitalizují.

Jedná se o poměrně rozsáhlý plán. Řecko se však rozhodlo, že si ještě pohraje s nervy zúčastněných subjektů.

Řecký premiér Papandreu svolá referendum, ve kterém obyvatelé budou mít možnost vyjádřit se, zdali chtějí přijmout podmínky stanovené evropskými velmocemi. Pravděpodobnost negativního výsledku referenda je poměrně vysoká. Podle průzkumu nesouhlasilo téměř padesát procent dotázaných lidí.

Řekové již dobře vědí, že přijdou o hodně peněz. Stačí zmínit řecké penzijní fondy, které mají podobně jako fondy v jiných státech investovanou podstatnou část portfolií v domácích státních dluhopisech.

Padesátiprocentní odpis dluhu by znamenal, že Řekům by se objem těžko naspořených prostředků určených na důstojný důchod zmenšil na polovinu. Tlak na odmítnutí podmínek bude proto velmi vysoký. V případě, že referendum neprojde, se jednání o záchraně vrátí o několik týdnů zpátky.

Na tyto nové zprávy reagují investoři prudkým výprodejem rizikových pozic. Do nemilosti se dostaly akcie i komodity. Naopak německé a americké státní dluhopisy jsou opět bezpečným přístavem. Spoléhat na to, že Řekové velkoryse přiznají svou chybu a v referendu přijmou záchranné podmínky, není v současnosti moc rozumné.

Boris Tomčiak, analytik Colosseum

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.