13. července 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

TOMČIAK: Sucho ničí obilniny v USA i Evropě

Už 3,56 milionů hektarů polí s plodinami zničilo trvající sucho.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Už 3,56 milionů hektarů polí s plodinami zničilo trvající sucho. | foto: Reuters

V posledních týdnech prudce vzrostly ceny obilnin a olejnin. Od začátku června zdražila pšenice na světových burzách o 28 procent, kukuřice o 29 a sója o 15 procent. Důvodem je nedostatek deště v hlavních pěstitelských oblastech. Globální spotřeba roste, proto se letos očekává výrazné snížení zásob.

Spojené státy, které jsou největším producentem obilnin a olejnin na světě, zažívají nejrozsáhlejší sucho od roku 1988. Jen padesát procent úrody kukuřice je v dobrém až výborném stavu. Investoři proto předpokládají, že ministerstvo zemědělství USA sníží produkční předpověď pro kukuřici o 9 procent až na sedmileté minimum.

V případě pšenice je v dobrém až výborném stavu 71 procent úrody. I v jejím případě se ale očekává značná redukce odhadu sklizně. V Evropě je suchem postižené zejména Rusko, Ukrajina a Španělsko.

Také výnosnosti polí na Ukrajině by měly být nižší, zhruba o 30 až 40 procent oproti minulému roku. V Rusku jsou průměrné výnosnosti přibližně o pětinu nižší. Nepříznivému počasí se nevyhnula ani Česká republika. V některých oblastech bude úroda pšenice až o třetinu nižší oproti minulému roku. Zemědělci už teď odhadují škody ve výši minimálně dvou miliard korun.

Zdražování potravin na pultech v obchodech zatímnehrozí. Důležitý bude červencový vývoj cen obilnin a olejnin na světových burzách. Pokud zůstanou ceny na současné vysoké úrovni nebo ještě stoupnou, tak už v srpnu a zejména v záři by domácnosti zaznamenaly v obchodech zvýšení cen.

Boris Tomčiak, makléř, Colosseum

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.