2. prosince 2011 9:11 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

TOMČIAK: Trhy děsí spekulace o útoku na Írán

Mahmúd Ahmadínežád | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mahmúd Ahmadínežád | foto: Reuters

Světovými finančními a komoditními trhy momentálně hýbou zejména zprávy o evropské dluhové krizi. Do centra pozornosti se však začínají rychle dostávat také informace o rostoucím politickém napětí ohledně Íránu, který je čtvrtým největším producentem ropy na světě.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii ve své zprávě z počátku letošního listopadu uvedla, že "Írán pokračuje ve výrobě atomových zbraní a testování jednotlivých komponent". Spojené státy a evropské mocnosti téměř okamžitě zareagovaly prohlášeními o nutnosti uvalení dalších sankcí na íránský režim.

Velká Británie už tak učinila a zakázala všem britským finančním institucím, aby měly obchodní vztahy s íránskými subjekty. Ani americká administrativa nelenila a označila Írán za zemi podezřelou z praní špinavých peněz. Tak prakticky zakázala svým bankám, aby zde podnikaly.

Írán na kroky Londýna a Washingtonu zareagoval minimalizací diplomatických vztahů s Velkou Británií a Teherán oznámil, že zadržel 12 lidí napojených na americkou tajnou službu CIA.

Představitelé íránské vlády momentálně neplánují zastavit svůj jaderný program a prohlásili, že ani nové sankce je k tomu nepřinutí. Proto se zejména z britských médií šíří spekulativní zprávy o možnosti vojenské akce Severoatlantické aliance proti Íránu, a to už počátkem příštího roku.

Írán je významným dodavatelem ropy a těží víc než Irák před invazí spojeneckých sil v roce 2003. Pokud by se spekulace o válce staly realitou, bezpochyby by to odstartovalo panické nákupy a extrémní zdražení ropy.

Boris Tomčiak, analytik Colosseum

Advantage Consulting, s.r.o.
JUNIOR KONSTRUKTÉR

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 28 000 - 32 000 Kč