20. dubna 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

TOMČIAK: Volby ve znamení útoků na ECB

Symbol eura před budovou Evropské centrální banky ve Frankfurtu nad Mohanem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Symbol eura před budovou Evropské centrální banky ve Frankfurtu nad Mohanem. | foto: Shutterstock

Již za několik dní začnou ve Francii prezidentské volby. Dva hlavní kandidáti Sarkozy a Hollande mají podle posledních průzkumů téměř stejnou šanci na výhru.

Předvolební soupeření nabírá na agresivitě, přičemž jedním z nejžhavějších témat je i současná dluhová krize v jižní Evropě. Evropská centrální banka je kritizována oběma kandidáty. Jelikož je Francie druhá největší ekonomika EU, je velmi pravděpodobné, že tlaky na změnu mandátu ECB budou přetrvávat i po volbách.

Sarkozy i Hollande jsou pro rozšíření pravomocí ECB tak, aby nesledovala jenom cenovou stabilitu, ale i hospodářský růst. Hollande, který stojí v čele levicové strany, jde ještě dál. Podle jeho názoru by ECB měla mít možnost nakupovat státní dluhopisy hned při emisi. Svými slovy okamžitě vyvolal mezi ekonomy zděšení. V minulosti nastalo několik případů, kdy centrální banky přímo úvěrovaly státní kasu. Tato aktivita vždy skončila hyperinflací, devalvací měny a rozvrácením ekonomiky.

Francouzským destruktivním nápadům naštěstí vzdoruje Německo, které je zásadně proti větším zásahům ECB do vývoje ekonomiky. Taktéž v Maastrichtské smlouvě je pevně zakotveno, že ECB nesmí přímo úvěrovat jednotlivé státy. Avšak situace v Evropě je v současnosti složitá a vlády mnohem snadněji podléhají populistickým myšlenkám. Při pokračování recese v regionu můžeme očekávat další nesmyslné návrhy.

Boris Tomčiak, analytik Colosseum

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!