7. října 2011 9:10 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

TOMČIAK: Vysoká úroda sráží cenu obilovin

Pšenice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pšenice | foto: Shutterstock

Od počátku září zlevnila pšenice i kukuřice na globálních komoditních trzích o téměř 25 procent. Důvodem pro tento pád jsou vysoká produkce na severní polokouli a pokles zájmu investorů nakupovat komodity z tohoto sektoru.

Úroda obilovin v Rusku by se v tomto roce měla zvýšit o 53 procent na 93 milionů tun. Země už v červenci zrušila zákaz vývozu pšenice. Předpokládá se tedy, že export z Ruska bude ve výši 25 milionů tun.

Podobně vysoký vývoz obilovin se očekává i ze strany Ukrajiny. Také situace za oceánem je pro cenu pšenice a kukuřice značně nepříznivá. Nové údaje ministerstva zemědělství Spojených států ukázaly, že v amerických skladech bylo na počátku září výrazně více kukuřice a pšenice, než očekávali analytici.

Mírným zklamáním je jenom rychlost sklizně. K počátku října bylo sklizeno 21 procent plochy osazené kukuřicí, což je trochu méně oproti pětiletému průměru na úrovni 23 procent. Předpověď počasí na další dny však počítá se suchem, takže rychlost sklizně by se měla postupně zvyšovat.

Světové dodávky obilovin jsou vysoké a momentálně nehrozí jejich nedostatek. V nejbližších týdnech se proto dá očekávat další mírné zlevnění pšenice, kukuřice, případně i sóji. Investoři začali s redukcí svých nákupních pozic.

Podle údajů americké Komise pro obchodování termínovaných kontraktů na komodity (CFTC) už investoři zaujali v případě pšenice čistou prodejní pozici. Jinými slovy, spekulují na to, že její cena bude dál klesat. U kukuřice naopak investoři stále drží čistou nákupní pozici.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz