Středa 21. října 2020svátek má Brigita 15 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

TOP pumpou je pro Čechy Shell. Nejvíce ale tankují u konkurenční Benziny

Shell | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Shell | foto: Reuters

PRAHA Když se řekne čerpací stanice, vybaví se většině řidičů jako první značka Shell. Konkrétně skoro 80 procentům ze všech oslovených. Vyplývá to z nejnovějšího šetření společnosti GfK. Nejčastěji však Češi zastavují u pump konkurenční Benziny.

Další pořadí výzkumníci nezveřejnili s tím, že studie je placená. Je ale pravděpodobné, že druhé místo ve vnímání řidičů obsadila Benzina, která často bývala v minulých letech na prvním místě.

K dispozici je například srovnání let 1999 až 2002, kdy si Benzinu vybavilo spontánně jako první značku přes 80 procent řidičů. Na druhém místě byl tehdy Aral, pak OMV a Shell až čtvrtý.

„Z pohledu zákazníků nabízí nejkvalitnější zboží a služby řetězec Shell, který vede ve spotřebitelském vnímání kvality pohonných hmot, nabídky rychloobrátkového zboží a rychlého občerstvení na prodejnách, chování personálu, kvality nákupního prostředí a v neposlední řadě čistoty toalet,“ komentuje další srovnání z nejnovější studie Andrea Patočková z GfK.

Lidé z byznysu i marketingoví odborníci připomínají, že se jedná o průzkum subjektivního vnímání řidičů. Ve skutečnosti často stanice Benziny (zejména novějšího stylu Benziny Plus), OMV nebo nově na trhu etablovaných pump MOL (bývalých Agip) v kvalitě nabízeného benzinu, nafty nebo doplňkového zboží a služeb v ničem nezaostávají.

Čerpací stanice v Česku.

„My starší máme značku Benzina v krvi, proto dosud vedla ve znalosti, ale mezi řidiči je stále víc mladých, kteří mají víc než my zkušenosti ze světa. A tam Benzinu nepotkávají. Jsou součástí určitého generačního kmene, do kterého Benzina nezapadá,“ nabízí jedno vysvětlení guru české reklamy a odborník na komerční komunikaci Jiří Mikeš.

„Znalost je něco jiného než oblíbenost. Značka, která se mi vybaví jako první, ještě nemusí být zároveň i tou nejoblíbenější,“ reaguje šéf Unie nezávislých petrolejářů Ivan Indráček. Shell je považovaný za jednu z nejlepších světových petrolejářských značek. Z nich je zároveň i jediná, která v Česku zůstala.

Shell je až pátý

V současné době má u nás Shell na 175 pump a co do početnosti sítě je až pátý za Benzinou, maďarským koncernem MOL (pumpy MOL-bývalý Agip, Pap Oil a Slovnaft), rakouským OMV a státním Euro Oilem.

„Jiné zahraniční sítě jako OMV nebo MOL jsou už svým způsobem jen lokální. Když tu byl ještě třeba i Aral, který posléze skončil jako součást OMV, měl pověst největšího luxusu. Tuhle roli evidentně převzal Shell,“ připomíná Indráček.

Benzina ale každoročně a také i v aktuálním průzkumu vychází jako nejnavštěvovanější síť. Na těchto pumpách nakupuje 73 procent řidičů. Což je logické, jedná se dlouhodobě o síť s největším počtem stanic. Na konci loňska fungovalo po Česku 363 těchto pump s logem koníka a postupně přibývají další – majitel sítě holding Unipetrol postupně do barev Benziny předělává 68 stanic, koupených loni od OMV.

Hlavní roli při rozhodování o tom, na jaké čerpací stanici nakoupit, hraje podle zveřejněných údajů GfK cena (pro 79 procent zákazníků) a kvalita pohonných hmot (67 procent), následovaná dostupností čerpací stanice (59 procent).

Koncern MOL v Česku.

Hned dalším kritériem v pořadí je ovšem čistota toalet, kterou jako jeden z důvodů k výběru pumpy uvádí téměř 50 procent zákazníků. I v tom hraje svou roli Shell, který zatím jako jediný u nás využití záchodů na čerpací stanici zpoplatnil. Vybírá za to patnáct korun, i když většinou tuto částku pak pumpař odečte zákazníkovi z útraty.

Pumpy Shell si u nás od svého začátku zakládají na kvalitě nabídky paliv i moderním shopu a dalších služeb. Přesto dlouho ve spontánní znalosti mezi řidiči vedla – i vzhledem k dlouholeté, v příštím roce už šedesátileté tradici - Benzina, jejíž stanice byly technologicky značně zaostalé.

Až mezi lety 2005 a 2007 Unipetrol pomocí více než miliardové investice dostal své pumpy na úroveň mezinárodní konkurence.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Testování s Hami: Rozdáváme 80 batolecích mlék s výbornou chutí
Testování s Hami: Rozdáváme 80 batolecích mlék s výbornou chutí

Batolecí mléka Hami pro děti od ukončeného 12. a 24. měsíce obsahují potřebné živiny, jsou obohaceny o důležité vitamíny a minerální látky a...