25. března 2009 9:55 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Topolánek: Cesta USA z krize je cesta do pekel

Premiér Mirek Topolánek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Mirek Topolánek. | foto: AFP

ŠTRASBURK Premiér Mirek Topolánek v Evropském parlamentu tvrdě kritizoval opatření USA pro boj s ekonomickým útlumem. Podle něj jsou obrovské finanční injekce do hospodářství cestou do pekel, přičemž jsou zároveň opakováním chyb z krize ve 30. letech minulého století. V Evropské unii podle něj dokonce kvůli některým opatřením USA zavládlo "zděšení".

"Je třeba číst historické učebnice, které zapadly prachem. Cesta zvolená USA se historicky zdiskreditovala sama," uvedl Topolánek.

Jedněmi z nejvýraznějších opatření americké administrativy prezidenta Baracka Obamy jsou záchranný plán ve výši téměř 800 miliard dolarů a nedávné rozhodnutí očistit banky od takzvaných toxických aktiv, která představují například nesplacené úvěry. Tento krok by přitom měl Spojené státy přijít zhruba na jeden bilion dolarů. Podobné návrhy pochází z dílny amerického ministra financí Timothyho Geithnera, který se stal terčem Topolánkovy kritiky.

Premiér Mirek Topolánek po příletu do Štrasburku, kde se účastnil plenárního zasedání Evropského parlamentu.

"Po slovech Geithnera o permanentní akci zavládlo zděšení," doplnil český premiér. Názory na opatření USA a EU, která na podporu ekonomiky dosud vydala zhruba 400 miliard eur, se ale liší nejen mezi politiky, ale i mezi ekonomy. Například nositel Nobelovy ceny za ekonomiku Paul Krugman před časem unii kritizoval, že dělá proti krizi příliš málo a měla by vydat velké finanční prostředky.

Evropa má proti USA výhodu v sociálním systému

Podle Topolánka je ale EU ve srovnání se Spojenými státy ve velké výhodě především kvůli svému sociálnímu systému. "Ten systém prostě funguje. Naším jediným úkolem je ho udržet v chodu, garantovat stejné sociální standardy jako měli (občané) před krizí," dodal premiér.

Údajnou výhodu Evropy přitom ilustroval na případu propuštěného dělníka z švédské automobilky Saab a propuštěného dělníka z amerického výrobce automobilů General Motors. Ten americký je na tom podle Topolánka výrazně hůře než ten švédský.

Za odsouzení amerických opatření proti krizi si Topolánek vysloužil kritiku šéfa socialistů v Evropském parlamentu Martina Schulze, který jako svého osobního přítele často označuje šéfa ČSSD Jiřího Paroubka. Podle něj byla tvrdá kritika USA nepatřičná. "To přece není úroveň, na které EU spolupracuje s USA. Vy reprezentujete Radu EU, vy nereprezentujete sám sebe. To je ta velká chyba, které jste se dopustil," doplnil.

Topolánek nicméně není prvním českým politikem, který americkou "odpověď" na krizi kritizoval. Ministr financí Miroslav Kalousek již v minulosti vyjádřil obavy, že by masivní finanční injekce mohly v USA roztočit inflační spirálu, tedy odstartovat rychlý růst spotřebitelských cen. "Není možné, aby z této krize profitovaly tiskárny peněz," upozornil na stejný problém v parlamentu premiér.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!