10. ledna 2009 13:19 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Topolánek jedná s Putinem o plynu

Český premiér Mirek Topolánek jednal se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem o dodávkách plynu pro Evropu.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český premiér Mirek Topolánek jednal se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem o dodávkách plynu pro Evropu. | foto: ČTK

MOSKVA Český premiér Mirek Topolánek na úvod dnešního jednání se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem naznačil možnost, že se nevrátí domů, dokud se nepodaří obnovit dodávky ruského plynu do Evropy přerušené kvůli rusko-ukrajinskému sporu o platby.

Topolánek, který během nynějšího půlročního českého předsednictví Evropské unii zastupuje unijní orgány, v Moskvě navázal na svoje páteční rokování s ukrajinskými představiteli v Kyjevě.

"Signalizoval jsem ukrajinskému vedení, že budu v regionu tak dlouho, dokud plyn nepoteče," prohlásil Topolánek při setkání s ruským premiérem, které začalo se zhruba hodinovým zpožděním kolem 11:00 SEČ. "Řešíte krizi, která vznikla kvůli plynové blokádě Evropy ze strany Ukrajiny," odvětil Putin na úvod schůzky, jemuž mohli přihlížet novináři.

Premiér přivezl ústní dohodu
Topolánek prohlásil, že Evropská unie nechce zasahovat do sporu Ruska a Ukrajiny, upozornil však, že ve hře je jejich hodnověrnost jako dodavatelské a tranzitní země. Zdůraznil zároveň, že problém přerušených dodávek plynu stále naléhavěji doléhá na některé členské státy EU; konkrétně přitom jmenoval Slovensko.

"Přijíždím s návrhem, abychom začali rozmisťovat monitorovací týmy sledující tranzit plynu do Evropy," řekl Putinovi český premiér, který zároveň řekl, že další návrhy nechce přednášet před novináři. Putin poděkoval českému protějšku za operativnost, s jakou se chopil řešení problému.

Topolánek oznámil, že z Kyjeva přiváží ústní dohodu o možnosti, aby ruští plynárenští experti působili na ukrajinském území; monitorování tranzitu plynu by se podle něj mělo uskutečnit na vstupních i výstupních stanicích na Ukrajině i v sousedních zemích. "Dohodli jsme se, že zástupci Gazpromu budou na ukrajinském území, a ukrajinské plynárenské společnosti Naftogazu na ruském území," řekl český premiér.

Rusko chce pozorovatele, Kyjev váhá
Podle něj se v Kyjevě podařilo překonat rozpory mezi ukrajinským prezidentem a ukrajinskou premiérkou. "Dokázali jste nemožné," citovala agentura ITAR-TASS Putinovu reakci.

Slovenský ministr hospodářství Ľubomír Jahnátek před polednem v Bratislavě novinářům řekl, že v 15:00 se v Kyjevě setkají hlavní dispečeři přenosových soustav plynu, aby po obnovení dodávek dokázali co nejrychleji přepravit surovinu do západní Evropy. Na Ukrajině má prý mít monitorovací skupina 15 členů, v Rusku tři.

Představitel Gazpromu Sergej Kuprijanov v noci na dnešek podle agentury ITAR-TASS prohlásil, že Ukrajina dosud nepodepsala protokol o vytvoření mnohostranné komise pro monitorování tranzitu ruského plynu do Evropy, i když ukrajinská vláda k tomu vyjádřila ochotu. Zahraničním monitorováním tranzitu Moskva již dříve podmínila obnovení dodávek plynu do Evropy, které přerušila s argumentem, že Ukrajina si z nich neoprávněně odčerpává plyn pro vlastní potřebu.

Ještě před setkáním s Topolánkem se dnes ruský premiér sešel s šéfem ruské plynárenské firmy Gazprom Alexejem Millerem. O výsledcích této schůzky zatím nejsou k dispozici podrobnosti. Miller se účastní jednání obou premiérů, které po několika úvodních minutách přístupných pro média pokračovala za zavřenými dveřmi.

Lidovky.cz, ČTK