19. března 2009 8:36 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Topolánek označil další záchranné balíčky za zhoubné

Mirek Topolánek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mirek Topolánek | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

BRUSEL Případné přijímání nějakých nových záchranných balíčků na pomoc evropským ekonomikám pokládáme za zhoubné a komplikované. Řekl to premiér Mirek Topolánek před summitem EU. Na něm se budou šéfové států či vlád zabývat mimo jiné právě i tím, zda stovky miliard eur, které už země EU na oživení ekonomiky daly, stačí.

Unijní státy se loni v prosinci rozhodly do hospodářství "napumpovat" nejméně 200 miliard eur (přes pět bilionů korun). Kromě toho však další stovky miliard eur poskytly na sanace bankovního sektoru.

Z některých stran, třeba ze Spojených států, zaznívají výzvy, aby unie přistoupila k další vlně pomoci. Jako nedostatečný prosincový záchranný balíček EU před několika dny ohodnotil i nositel Nobelovy ceny za ekonomiku Paul Krugman.

"Nejenom my, ale i velká část Evropy se na to dívá poměrně nedůvěřivě," řekl Topolánek k snahám o přijetí nových balíčků pomoci. Diskutovat se o tom podle něj bude i na setkání nejvyspělejších ekonomik světa G20 počátkem dubna v Londýně. "My to pokládáme za velmi zhoubné a za velmi komplikované," podotkl český premiér, který bude dnešnímu setkání unijních lídrů šéfovat.

"Američani roztočili obrovské kolo permanentních akcí a permanentních stimulů," řekl český premiér. Američané chtějí nyní do své ekonomiky nalít dalších takřka 800 miliard dolarů.

"Je vidět, že americké školství, speciálně základní a možná i střední, nemá pojetí historie a dějin vlastní země zpracované velmi dobře, protože kdyby si trochu něco přečetli o vlastních dějinách a 30. letech minulého století, tak by viděli, že toto k cíli nevede," rýpnul si do Američanů Topolánek.

Většina unijních politiků v současnosti tvrdí, že více peněz daňových poplatníků na pomoc skomírajícímu hospodářství již dávat nechce, přestože je k tomu právě třeba USA vyzývají.

ČTK

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…