Pátek 3. července 2020svátek má Radomír 14 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Topolánek se zabydluje v energetice: chce zrušit regulační úřad

Mirek Topolánek při svém vystoupení na konferenci Forum 2000. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mirek Topolánek při svém vystoupení na konferenci Forum 2000. | foto: ČTK

PRAHA Energetický regulační úřad (ERÚ) selhává v naplňování své funkce a měl by se zrušit. Na konferenci o české energetické legislativě to dnes řekl bývalý premiér Mirek Topolánek. Regulátor podle něho nechrání spotřebitele před energetickým trhem, ale naopak chrání energetické podniky.

 Ministerstvo průmyslu a obchodu zvažuje, zda ERÚ sloučit například s Českým telekomunikačním úřadem.

Vzhůru do New Yorku?

Topolánek se po odchodu z politiky pohybuje v energetice. Mimo jiné se koncem října představil v New Yorku jako kandidát na výkonného ředitele Mezinárodní energetické agentury, jež je součástí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj. Podpora USA je při kandidatuře zásadní, neboť tato země má v agentuře největší slovo.

"Energetický regulační úřad má ohromný rozsah pravomocí, je významným tvůrcem či spolutvůrcem legislativy, ale nevykazuje žádné výsledky," řekl Topolánek. Funkce ERÚ by podle bývalého premiéra byla obhajitelná, kdyby naplňovala cíl energetické regulace podle evropské legislativy, tedy chránit spotřebitele před energetickými podniky. "ERÚ je ale naopak garantem bezproblémových výsledků energetických společností," uvedl Topolánek.

Podle Topolánka ERÚ odpovídá za legislativu, která umožnila prudký rozvoj fotovoltaických elektráren, v jehož důsledku hrozí významné zdražení elektřiny. V době tvorby legislativy neplnil ERÚ svou funkci a nevaroval politiky před následky vysoké podpory solárních zdrojů, řekl Topolánek.

Čtěte více:

Předsedu ERÚ jmenuje prezident, a vláda do fungování úřadu podle Topolánka nemůže zasahovat. "Vzniklo tak neodvolatelné a nikomu neodpovídající ministerstvo energetiky. My ministerstvo energetiky nepotřebujeme," řekl Topolánek. "Chybou bylo, že Energetický regulační úřad vůbec vznikl," dodal. ERÚ vznikl před deseti lety na základě zákona, který úřadu ukládal regulovat energetický trh.

Mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Pavel Vlček připomněl, že ERÚ je nezávislým regulátorem trhu s elektřinou. "Pan ministr (průmyslu a obchodu Martin) Kocourek již v době, kdy nastupoval do funkce, sdělil, že zvažuje eventuální sloučení tohoto úřadu (ERÚ) s některým jiným státní úřadem, například Českým telekomunikačním úřadem. Tuto možnost nyní analyzujeme," řekl dnes ČTK Vlček.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!