4. září 2009 10:15 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Toshiba chce být jaderný gigant, má zájem o část francouzské Arevy

Reaktor ITER | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Reaktor ITER | foto: Reprofoto

TOKIO Japonská společnost Toshiba Corp. plánuje nabídku na divizi vybavení pro distribuci a přenos energie francouzské společnosti Areva. Dohoda by měla mít hodnotu kolem 5,4 miliardy USD (96,5 miliardy Kč). Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na zdroje blízké jednání.

Toshiba má rozsáhlé aktivity v oblasti elektroniky. Stále více se však zaměřuje na vybavení pro výrobu energie, včetně jaderné energie, a omezuje své čipové operace. V Toshibě nebyl k zastižení nikdo, kdo by se ke zprávě vyjádřil.

Divize Arevy je ve svém oboru trojkou na trhu za firmami ABB a Siemens.

Nabídku na divizi plánují také ve spolupráci francouzské strojírenské skupiny Alstom a Schneider Electric. O nabídce uvažuje i investiční skupina Axa Private Equity. První kolo nabídek by se mělo podle zdroje uskutečnit 18. září.

Areva se rozhodla nabídnout divizi k prodeji a francouzská ministryně hospodářství Christine Lagardeová tento týden uvedla, že doufá, že dohoda o prodeji bude uzavřena ještě do konce letošního roku. Areva je největším světovým výrobcem jaderné technologie a kontroluje ji stát.

Prezident Toshiby Norio Sasaki nedávno uvedl, že zisk divize energie a infrastruktury by měl v příštích třech letech dosáhnout dvojnásobku úrovně zisku z elektroniky. Sasaki byl hlavním organizátorem akvizice americké jaderné společnosti Westinghouse v roce 2006.

ČTK