1. března 2017 17:48 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Továrna Oleo Chemical poběží dál. I po trestních kauzách povolili reorganizaci

Spoluzakladatel firmy Oleo Chemical Kamil Jirounek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spoluzakladatel firmy Oleo Chemical Kamil Jirounek | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Společnost Oleo Chemical, jejíž jméno v posledních letech skloňují média hlavně v souvislosti s několika trestními kauzami, bude dál vyrábět biopaliva. Jak informoval její mediální zástupce Jaroslav Pomp, Městský soud v Praze povolil firmě reorganizaci. Zachováno tak má být až 80 pracovních.

Do insolvenčního řízení se přihlásili věřitelé s pohledávkami za celkem 1,9 miliardy korun. Oleo Chemical ovšem více než 800 milionů dluhů neuznává. A ­to včetně pohledávky finančního úřadu, který vůči firmě eviduje dluh přes 60 milionů korun. Rozhodující bude, jak se k pohledávkám postaví insolvenční správce. Tím soud jmenoval Jiřího Hanáka z Ostravy.

„Díky rozhodnutí soudu o reorganizaci se definitivně odstřihneme od minulosti spojené se spory mezi akcionáři a věřiteli společnosti. Okamžitě po verdiktu jsme začali pracovat na finálním znění reorganizačního plánu. Náš projekt nepočítá s ­účastí žádného ze stávajících akcionářů společnosti,“ uvedl Jaroslav Jandura, manažer pověřený restrukturalizací firmy.

Majoritu má panamská společnost

To ale není tak jisté. Menšinový podíl nadále drží Michal Urbánek, jehož společně s dalším, dnes již bývalým spolumajitelem Kamilem Jirounkem soud uznal vinným z tunelování firmy. Desetinu vlastní rodina Vařeků z Příbramy, jež stála na opačné straně uvedeného akcionářského sporu.

Majoritu drží společnost Marathon Holdings Corp, registrovaná v Panamě.

Oleo Chemical se chce postavit na nohy fúzí se společností Temperatior, která v jeho libereckém areálu již nějakou dobu vyrábí biopaliva. Ta má také na splacení dluhů poskytnout úvěr 400 milionů korun.

Kromě Kamila Jirounka a Michala Urbánka letos v únoru soud uznal vinnými z tunelování firmy i šéfa výroby Radomíra Kučeru a Petera Kmetě, obchodního partnera lobbisty Ivo Rittiga. Verdikt není pravomocný. Samotného Rittiga a jeho právníky soud obžaloby zprostil.

P. Silek mafianska firma 19:22 1.3.2017
P. Silek v teto firme jsou brutalni zlocinci 19:23 1.3.2017

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!