18. prosince 2015 11:15 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Továrna zkrachovalého Saabu obživne díky zakázce na 150 tisíc elektromobilů

Značka Saab. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Značka Saab. | foto: Reuters

TROLLHÄTTAN Čínské konsorcium National Electric Vehicle Sweden (NEVS), které v roce 2012 převzalo aktiva zkrachovalé švédské automobilky Saab, získalo zakázku na dodání 150 tisíc elektromobilů.

Konsorcium v pátek oznámilo, že celková hodnota kontraktu, jenž zahrnuje také další produkty a služby, činí 12 miliard dolarů (300 miliard korun). NEVS díky kontraktu obnoví výrobu aut v závodě Saabu ve švédském Trollhättanu, informovala agentura DPA.

Mluvčí konsorcia NEVS uvedl, že zakázka od čínské leasingové firmy Panda New Energy povede k vytvoření pracovních míst pro stovky lidí. Dodal, že společnost NEVS hodlá vyrábět karoserie elektromobilů v Trollhättanu, konečnou montáž vozů však bude zajišťovat její závod v Číně. Sériová výroba by měla začít v roce 2017.

Společnosti NEVS se doposud podařilo prodat pouze omezené množství benzinových vozů založených na posledním modelu automobilky Saab. Dohoda s firmou Panda je prvním kontraktem, který je v souladu s plány konsorcia NEVS zaměřit se na auta s elektrickým pohonem.

Konsorcium obnovilo výrobu v Trollhättanu již koncem roku 2013, zhruba po půl roce ji však muselo kvůli nedostatku peněz zastavit.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!