14. dubna 2011 16:31 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Továrnám Sony chybí proud. Přeruší výrobu

Okolí jaderných elektráren v prefektuře Fukušima zasáhla unikající radiace. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Okolí jaderných elektráren v prefektuře Fukušima zasáhla unikající radiace. | foto: ČTK

TOKIO Elektronický koncern Sony zvažuje, že na dva týdny zcela zastaví některé ze svých japonských provozoven, protože Tokio a některé regiony na severu země mají ve špičce spotřeby nedostatek energie.

Kapacity ve výrobě elektřiny se v Japonsku výrazně snížily po březnovém zemětřesení s cunami.

Obrovské škody

Vláda v Tokiu odhaduje, že jen materiální škody po zemětřesení dosáhnou 300 miliard dolarů; jde o nejnákladnější přírodní neštěstí v historii. Mrtvých či nezvěstných je téměř 28 tisíc.

Vláda minulý týden oznámila cíle pro úspory energií, které bude požadovat po velkých spotřebitelích, aby se v regionu snížila ve špičkách spotřeba o čtvrtinu. Po zemětřesení a cunami z 11. března se muselo odstavit několik velkých jaderných a tepelných elektráren.

Výpadky v dodávkách komponentů a elektřiny pak měly globální dopad, když továrny musely zavřít i výrobci mobilů jako Nokia a Research In Motion. Automobilky včetně Toyoty pak omezily výrobu v Japonsku i v Evropě.

Čtěte také:

Kromě rozšíření běžné srpnové pracovní přestávky ze dvou dnů na dva týdny uvažuje Sony o zavedení denních úsporných period tím, že pracovní den zahájí dříve. Koncern také uvažuje o tom, že jeden z pracovních dnů týdne přesune na víkend. Návrhy ale musí podnik ještě projednat s odbory.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!