3. února 2010 9:37 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Toyota se otřásá v základech. Kromě plynu má problémy i s brzdami

Viceprezident společnosti Toyota Shinichi Sasaki na tiskové konferenci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Viceprezident společnosti Toyota Shinichi Sasaki na tiskové konferenci | foto: ČTK

TOKIO Japonská automobilka Toyota Motor obdržela v Japonsku a Severní Americe desítky stížností na potíže s brzdami u nové verze hybridního automobilu Prius. Oznámila to dnes firma, která již nyní svolává k opravě miliony vozů kvůli problémům s plynovým pedálem.

Řidiči si podle firmy stěžují na nedostatečné brzdění vozů Prius při jízdě na hrbolatých či namrzlých silnicích, napsala agentura Reuters. Automobilka uvedla, že první zprávy o stížnostech na brzdy obdržela od prodejců již koncem loňského roku a že tuto záležitost nyní vyšetřuje.

Americký Národní úřad pro bezpečnost v silniční dopravě (NHTSA) podle agentury AP obdržel kvůli brzdám modelu Prius zhruba stovku stížností, z nichž dvě zahrnovaly nehody vedoucí ke zranění. Japonské ministerstvo dopravy uvedlo, že dostalo 14 stížností.

Třetí verze modelu Prius je nyní nejprodávanějším automobilem v Japonsku. Toyota loni po celém světě prodala přes 400.000 vozů Prius třetí i druhé generace. V Evropě se zatím prodalo 29.000 vozů třetí generace, podle mluvčí evropské divize Toyoty se však žádné stížnosti neobjevily.

"Investoři se obávají, že nejnovější problém zahrnující model Prius by se mohl prohloubit. Tento problém by mohl znamenat větší pochybnosti ohledně kvality a bezpečnosti značky Toyota," uvedl analytik Kazuhiro Takahaši ze společnosti Daiwa Securities SMBC.

Toyota nyní svolává 4,45 milionu vozů kvůli vadnému plynovému pedálu a 5,75 milionu vozů kvůli problémům s podlahovou krytinou, která může plynový pedál zablokovat. Tato opatření se však zčásti překrývají, takže je 2,1 milionu stejných vozů zahrnuto v obou z nich. Celkový počet svolávaných vozů tak činí 8,1 milionu.

Toyota je nyní největší automobilkou na světě. Svou vedoucí pozici si firma vybudovala nabídkou bezpečných a spolehlivých automobilů za rozumnou cenu.  Problémy s pedály však mají negativní dopad na její pověst a donutily ji ke snížení odhadu prodeje pro letošní rok.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!