30. září 2009 10:40 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Toyota svolává miliony Priusů ke kontrole, podlaha může stlačit pedál plynu

hybridní automobil Toyota Prius | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy hybridní automobil Toyota Prius |

DETROIT Toyota svolává ve Spojených státech k prohlídce 3,8 milionu aut kvůli riziku, že uvolněná podlahová krytina může stlačit pedál plynu. Je podezření, že závada zavinila nehody, při nichž přišlo o život pět lidí. Věc se týká jen vozů prodávaných v USA. Akce se týká žádaného ekologického modelu Prius s hybridním pohonem a může mít největší rozsah v historii automobilky.

Ta si přitom postavila dobrou pověst na bezpečnosti a kvalitě vozů, což jí loni pomohlo předstihnout General Motors na pozici světově největšího výrobce aut.

Pro Toyotu navíc přichází rozsáhlá akce v době, kdy potřebuje snížit výdaje, aby se dostala z rekordních ztrát, které na letošní rok předpovídá kvůli propadu prodeje aut. Toyota uvedla, že je zatím příliš brzy na odhady, kolik akce bude stát.

Analytik Deutsche Securities ji odhaduje na pět až deset miliard jenů (až 1,9 miliardy Kč). Dodává ale, že to pro Toyotu nebude z finančního hlediska nic velkého. Pracovní náklady, na nichž opravy svolaných aut z velké části stojí, budou pravděpodobně minimální.

"Větší obavy vyvolává reputace," dodal analytik. Americké úřady uvedly, že se na závadu váže stovka nehod, z toho 17 srážek vozidel a pět mrtvých, napsala agentura Reuters.

ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)