20. dubna 2010 17:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Toyota v Česku svolává Land Cruisery. Kvůli nebezpečí smyku

Toyota Land Cruiser  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Toyota Land Cruiser | foto: Reuters

PRAHA Japonská automobilka Toyota v Česku svolá do servisů 79 vozů Land Cruiser 150 k přeprogramování softwaru pro řízení stability vozu VSC. V Evropě se akce dotkne 7500 automobilů. ČTK to sdělil mluvčí zastoupení značky Tomáš Vaněk.

Přestože je podle mluvčího provozování svolávaných vozů za běžných jízdních podmínek bezpečné, u některých vozidel vybavených systémem KDSS (Kinetic Dynamic Suspension System - kineticko-dynamický systém zavěšení) může dojít k tomu, že pokud řidič za vysoké rychlosti prudce stočí volant, nebo pokud najede do zatáčky příliš vysokou rychlostí, vůz by se mohl dostat do řízeného smyku.

"Všichni majitelé některého z uvedených modelů budou osobně upozorněni během několika příštích dnů. Doposud nebyla v Evropě zaznamenána žádná stížnost ani nehoda v souvislosti s touto záležitostí," uvedl Vaněk.

Svolávací akce se týká verze s levostranným řízením. Do dobrovolné svolávací akce jsou zahrnuty vozy Toyota Land Cruiser 150, prodávané v rámci celé Evropy, a Lexus GX 460, který firma nabízí jen na některých východoevropských trzích mimo území EU.

Toyota musela nedávno svolat okolo osmi milionů různých modelů k opravě plynového pedálu, který mohl po uvolnění podlahové krytiny vůz samovolně zrychlit. V USA kvůli tomu firmu vyšetřoval Kongres.

ČTK