3. února 2010 22:28 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Toyota začna vyplácet tučné šeky. Prodejci si mají nakoupit důvěru

Toyota | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Toyota | foto: ČTK

DETROIT Toyota bude v USA vyplácet prodejcům až 75.000 dolarů (až 1,4 milionu Kč), aby se snažili získat zpět důvěru zákazníků při vynucených opravách vozů. Automobilka musela svolat k opravě miliony aut kvůli problémům s plynovým pedálem a navíc obdržela v Japonsku a Severní Americe desítky stížností na potíže s brzdami u nové verze hybridního automobilu Prius.

"Během několika příštích dnů od nás obdržíte šek (bez dalších podmínek) s jednoduchým požadavkem dělat to pravé ve prospěch zákazníků Toyoty," uvedl viceprezident skupiny Bob Carter v dopise pro americké dealery. Automobilka ho odeslala v úterý večer a agentura AP ho získala.

Carter děkuje dealerům za prodloužení otevíracích hodin, nabídku mytí vozů a další služby. Zmínil se také o dalších vstřícných krocích včetně zaměstnání lidí navíc, aby pomohli při práci kolem svolávaných aut.

Minulý měsíc svolala Toyota v USA 2,3 milionu aut k opravě, protože pedál rychlosti může uvíznout a způsobit nehodu. Tento týden proto automobilka rozesílá náhradní díly. Nezávisle na tom Toyota svolávala pět milionů aut, aby upevnila podlahovou krytinu, která může nedopatřením pedál plynu zachytit.

Toyota rozesílá tento týden prodejcům šeky se sumou podle prodaného počtu aut za minulý rok. Dealeři, kteří prodali méně než 500 vozů, dostanou 7500 dolarů. Desetkrát více dostanou ti, kteří prodali přes 4000 aut. V USA má automobilka kolem 1200 dealerů, napsala agentura AP.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
IT PODPORA S NĚMČINOU

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč