19. června 2012 18:13, aktualizováno  21:27 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

TPCA propouští. Kdo dá výpověď hned, může na tom vydělat

Automobilka Kolín T.P.C.A. Toyota. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Automobilka Kolín T.P.C.A. Toyota. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

KOLÍN Obtížná situace na trhu a nižší prodeje přiměly kolínského výrobce automobilů TPCA ke snižování počtu zaměstnanců. Firma představila program dobrovolných odchodů. Nabídku odstupného, která by měla činit od čtyř do devíti měsíčních platů, může využít 250 zaměstnanců. Propouštět bude i obchodní řetězec Tesco. V Česku výrazně sníží počet svých manažerů a v plánu má zrušit či sloučit zhruba 900 míst.

Automobilka chce odcházejícím lidem zároveň pomoci při hledání nového uplatnění, řekl  mluvčí TPCA Radek Kňava. Na konci května firma zaměstnávala 2800 lidí.

ČTĚTE TAKÉ:

Zaměstnanci by měli dostat odstupné nad úrovní požadovanou českou legislativou. Ta počítá s vyplacením jednoho až tří průměrných výdělků podle délky pracovního poměru. Kňava upřesnil, že TPCA bude lidem, kteří se zapojí do programu dobrovolných odchodů, vyplácet odstupné ve výši čtyř až devíti platů, přičemž nejčastěji půjde o osm měsíčních výdělků. Průměrná mzda v TPCA byla loni 28.200 korun.

TESCO propustí zhruba 900 lidí

Restrukturalizace se týká centrály společnosti i vedení prodejen. Tesco už zahájilo jednání s odborovými organizacemi a úřadem práce. "Zaměstnanci budou o změně informováni v následujících týdnech, jakmile uběhne zákonná oznamovací lhůta. Reorganizace umožní vytvoření nových pracovních pozic, které budou v přímém kontaktu se zákazníkem," dodala Pražáková.

Hlavní evropské trhy vykázaly podle TPCA poklesy již na konci loňského roku a růst nebyl obnoven ani v letošním prvním pololetí. Nepříznivý trend je patrný především v jižních státech Evropy a zejména v segmentu A, tedy u malých vozů. Obtížná situace na trhu bude podle firmy zřejmě pokračovat i v druhé polovině roku, na což musí automobilka reagovat a provést změny ve výrobě. Řadu opatření přitom již provedla - například změnu směnného systému na začátku května, kdy zároveň neprodloužila smlouvy 150 pracovníkům zaměstnaným na dobu určitou. Celkem dvě stovky zaměstnanců využily možnosti náhradní práce v sesterském závodě PSA ve slovenské Trnavě a u českých dodavatelů.

Odboráři na dobrovolné odchody kývli

"Naše klíčové trhy v západní a jižní Evropě zažívají těžké časy a naše výroba musí reagovat na očekávané nižší objednávky v druhé polovině letošního roku a v příštím roce," uvedl prezident společnosti Satoši Tačihara. Firma podle něj udělala hodně pro to, aby pro zaměstnance našla náhradní aktivity. "Bohužel musíme přijmout další opatření a nabízíme zaměstnancům možnost dobrovolných odchodů. Velmi oceňujeme dosavadní práci našich lidí, a proto volíme systém dobrovolných odchodů s odstupným nad úrovní požadovanou českou legislativou," dodal prezident. Záležitost podle něj vedení automobilky projednalo s odborovými organizacemi.

TPCA je společným podnikem firem Toyota Motor Corporation a PSA Peugeot Citroën postaveným v roce 2002 v průmyslové zóně Kolín-Ovčáry. Výrobu závod zahájil v únoru 2005.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!