Středa 5. srpna 2020svátek má Kristián 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Tradiční banky cítí ohrožení. Drtí je konkurence technologických firem

P2P půjčky fungují na bázi vzájemného půjčování mezi lidmi. Na jeden úvěr se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy P2P půjčky fungují na bázi vzájemného půjčování mezi lidmi. Na jeden úvěr se... | foto: Shutterstock

PRAHA  Častou odpovědí, co fintech firmy (spojení slov finance a technologie) představují pro zavedené bankovní hráče, je, že jde o nebezpečí, které přímo ohrožuje jejich existenci. Nejvíce si to přitom uvědomují italské a americké finanční domy.

Vyplývá to z nedávné studie švýcarské banky UBS, která udělala průzkum mezi 28 tisíci klienty ve 24 zemích.

Konkrétně jde například o služby, jako jsou peer-to-peer půjčky, kdy si lidé půjčují navzájem mezi sebou přes specializované online platformy, služby pro převody peněz, jako je například Valuto, či robotičtí poradci v investování.

Například ve Spojených státech využilo či se chystá využít peer-to-peer půjčky asi 17 procent oslovených. V Itálii, která je kolébkou klasického bankovnictví, pak činí tento podíl zákazníků asi 25 procent.

Banky si riziko uvědomují. „Ano, uvažovali jsme o tom jak my, tak celá skupina. S firmami, které ve fintechu působí, můžeme buď soupeřit, nebo spolupracovat,“ řekl před časem LN Paolo Iannone, místopředseda představenstva UniCredit Bank v Česku a na Slovensku. Skupina UniCredit je přitom druhou největší bankovní skupinou v Itálii. „Je to o tom, že jich využívají i někteří naši klienti. V současnosti jsou tam bez nás. To není dobře, proto P2P sledujeme,“ potvrdil nastolený trend.

Nejde přitom o nic ojedinělého. Podle studie UBS má či plánuje rozvinout asi 29 procent bank v rozvinutých zemích nějakou formu partnerství s některou z mnoha peer-to-peer platforem. Nejméně jsou této technologii nakloněni tradičně konzervativní klienti bankovnictví v Japonsku či Francii.

Na vzestupu jsou rovněž i služby, které umožňují pohodlné převody peněz či platby do zahraničí. V rozvinutých ekonomikách o ně má zájem asi devět procent klientů. V rozvíjejících se zemích jde dokonce o podíl ve výši 14 procent a v Indii je využívá či chce využít 32 procent dotázaných.

Africe fintech pomáhá

Právě pro rozvíjející státy je fintech sektor spásou. Tam, kde selhaly kvůli vysokým nákladům banky, prosadily se právě tyto firmy. Například v afrických zemích poskytují základní platební služby, které lidem s nízkými příjmy zpřístupnily bezpečnější a pohodlnější placení.

Takovým příkladem je například společnost MFS Africa, která umožnila osmdesáti milionům lidí udělat z mobilních telefonů peněženku, se kterou mohou platit či převádět peníze v jiných měnách. Konkrétně tak lze poslat peníze například z Evropy přes kamennou pobočku klasické banky na mobil příbuzným v Africe.

Podobným nástrojem je i mobilní peněženka M-Pesa, za kterou stojí mobilní operátoři. Ta je dnes dostupná například v Keni, Tanzanii, Jihoafrické republice či Indii.

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...