15. listopadu 2012 10:03 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Tradiční žvýkačky Pedro získali Finové

Žvýkačky Pedro – ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žvýkačky Pedro – ilustrační foto | foto: MAFRA – Jiří Benák

PRAHA Českého výrobce cukrovinek Candy Plus kupuje finská potravinářská firma Raisio. Za výrobce lízátek, želatinových bonbonů a hlavně žvýkaček Pedro zaplatila Raisio zhruba 20,5 milionu eur (přes půl miliardy Kč).

Pro finskou firmu je zajímavá zejména silná pozice Candy Plus na trzích ve východní i západní Evropě, uvádí deník Hospodářské noviny. Akvizicí získá Raisio významnou část českého a slovenského trhu a posílí svůj podíl v dalších zemích. Candy Plus vyváží tři čtvrtiny své produkce.

Candy Plus loni utržila 23,5 milionu eur, na Česko z toho připadalo 22 procent a stejný podíl na země mimo Evropskou unii. Firmě se daří zejména v severských zemích, Velké Británii, vyváží také do Ruska, Asie a Austrálie.

ČTĚTE TAKÉ:

Candy Plus vznikla v roce 2000 v Liberci. Žvýkačky Pedro, jejichž výrobu po revoluci tehdejší vlastník této značky Nestlé ukončil, vrátila na české pulty v loňském roce. Potravinářská skupina Raisio byla založena v roce 1939, působí na deseti trzích a zaměstnává zhruba 1500 lidí.

Loni utržila 553 milionů eur, v minulých dvou letech skupina koupila britské firmy Glisten a Big Bear Broup.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz