5. srpna 2011 8:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Trafika pro Tvrdíka? Vedení aerolinek

Jaroslav Tvrdík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaroslav Tvrdík | foto: ČTK

Byl jednou jeden ministr obrany. Vláda potřebovala peníze na obnovu země po povodních, a tak proškrtala mimo jiné i rozpočet jeho resortu. Ministr se naštval a podal demisi, vzal ji zpět a poté podal znovu. Zmíněný ministr se jmenoval Jaroslav Tvrdík.

Vláda v čele s Vladimírem Špidlou přemýšlela, kam s Tvrdíkem. Původní plány instalovat jej do čela Aera Vodochody nebo správy letišť narazily na odpor.

Nakonec vláda odvolala uznávaného generálního ředitele Českých aerolinií Miroslava Kůlu a v září 2003 dosadila Tvrdíka – bez výběrového řízení – na uvolněné křeslo.

Když šéfuje oživlá pohroma

Tvrdík přivedl do firmy své známé, vesměs bez odpovídajících zkušeností v oboru. Výrazně navýšil platy i počet manažerů a nakoupil pro ně luxusní auta.

Začal také utrácet desítky milionů korun za poradenské služby a přemýšlel o masivní expanzi – například o převzetí českého charterového přepravce Travel Service nebo maďarského Malevu. Nic z toho nevyšlo.

Rok 2004 byl z pohledu ČSA ještě ziskový. V roce 2005 se však již plně projevily negativní dopady Tvrdíkova působení v čele firmy.

Skutečná ztráta přesáhla 800 milionů korun a manažeři ji zčásti zamaskovali prodejem jednoho letadla a změnou v odpisech. Na konci zmíněného roku již začaly po sesazení Tvrdíka volat tradičně vlivné odborové svazy.

Letadlo ČSA

Na jaře roku 2006 konečně vláda v čele s Jiřím Paroubkem rozhodla o odvolání Tvrdíka z funkce. Ale její volba také nebyla šťastná. Tvrdíka nahradil Radomír Lašák, který měl sice zkušenosti s vysokými manažerskými posty ve společnosti ČEZ a v bankovnictví, ale v letecké dopravě se příliš neorientoval.

Začalo tím smutné období, kdy ČSA přežívají jen díky prodeji nadbytečných letadel, nákladní dopravy, cateringu, budov a dalšího majetku.

Když došel majetek, musel nastoupit stát, který v roce 2009 zachránil ČSA úvěrem a následně navýšením základního kapitálu. Tvrdíkovi z dob neslavného působení v čele aerolinek zbyla přezdívka "Luftjarda", kterou pro něj vymyslel Miroslav Kalousek.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Pohlreich: My Češi jsme rasisti. Ukrajincům bychom měli líbat zadek

Zdeněk Pohlreich je známý šéfkuchař, jehož proslavila nejen jeho gastronomická... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po deseti letech odešel z pořadu, který z něj v padesáti letech udělal bez nadsázky superstar. Ačkoli radit méně...

Advantage Consulting, s.r.o.
ZÁSTUPCE HR MANAŽERA - OBLAST VZDĚLÁVÁNÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 42 000 Kč