7. listopadu 2016 7:15 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Tragédie americké střední třídy rozhodne letošní volby

Spokojený Donald Trump | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spokojený Donald Trump | foto: Reuters

PRAHA Usměvaví rodiče, kolem jejichž nohou pobíhá několik dětí, vlastní dům na předměstí a alespoň jednou ročně dovolená. Zažitá představa o americké střední třídě musí jejím dnešním příslušníkům připadat jako pohádka z dávných časů.

Ten zápach je jiný než kdekoliv na světě. Štiplavý pach potu a lidské špíny se v teplém jihokalifornském podnebí line několik ulic daleko. Na pruhu města mezi finančním centrem Los Angeles plným mrakodrapů největších bank a rychle se rozrůstající mondénní uměleckou čtvrtí je ho spousta.

Běloška ve středních letech velkým ručním smetákem energicky, ale pečlivě zametá ulici před svým rodinným stanem, který zabírá celý chodník.

Mladý hispánský gentleman svlečený do půl těla močí na zeď skladiště, na kterém se v nadživotní velikosti skví poněkud lascivně vyobrazená Alenka v říši divů. Za rohem ve stínu sedící starý černoch se zase opírá o rozesmátou podobiznu kočky Šklíby a zdraví úsměvem a pokynutím kolemjdoucí.

Na rohu ulice se skví nápis „Postel je důležitější, než stíhací letadlo“.

Proč měl Marx pravdu

Západní pobřeží Spojených států je domovem místního levicového hnutí. Nebo alespoň toho, co se zde za levici považuje. V megapoli Města andělů si rádi přivlastňují Charlese Bukowskiho. Pár set kilometrů po pobřežní dálnici na sever, v San Francisku, pak slavnou půlstoletí starou beatnickou kulturu zastupuje alespoň legendární knihkupectví City Lights Bookstore.

Banner na LN Index - 7. 11.

Dnes je to hlavně atrakce pro turisty, ale v jeho edicích stále vycházejí knihy o tom, proč mělo hnutí Occupy Wall Street smysl a měly se naplnit jeho ideály; před tím, než na něj všichni zapomněli. V jeho policích se pak stále skví díla s názvy jako Proč měl Marx pravdu.

Jedno ale mají pohrobci hippies i nová moderna společné: pořád svorně nenávidí establishment. Ať už prezidentské volby vyhraje Hillary Clintonová, nebo Donald Trump, bude to špatně. Rozdíl je snad jen v tom, čím zapijí žal.

Proč se zhroutil americký sen a koho to vynese do Bílého domu čtěte dnes v magazínu Index v pondělních Lidových novinách.

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.